3D Secure Nedir?

3D Secure, her çevrimiçi kart işlemi yapıldığında gerçekleşmesi istenen ek bir adımdır. Hem alışveriş yapanlar hem de satıcılar için güvenlik önlemlerini artırır. 3D Secure'u açtığınızda, her işlemi PIN kodunuzla doğrulamanız istenir.

3D, "3 Domains" yani "üç alan" anlamına gelir. Birincisi, kartı veren kuruluş, ikincisi perakendecinin ödemeyi alması ve üçüncüsü tüketici ve perakendeci için güvenli bir geçiş görevi gören 3DS altyapı platformudur.

3D Secure Nasıl Çalışır ?

Çevrimiçi bir satın alma işlemi için ödeme yaptığınızda, 3DS teknolojisi, gerçek kart sahibi olduğunuzdan emin olmak için daha fazla koruma gerekip gerekmediğini ölçer ve bir 3DS sayfasına yönlendirir. İşlemi yapacak kişiden bir şifre veya PIN girmesi istenir.

Bu aşamada bankanız tek seferlik bir PIN oluşturur ve bunu telefonunuza SMS ile gönderir. Bu, işlemi tamamlamadan önce girmeniz gereken PIN'dir.

3D Secure "Visa" tarafından geliştirilmiştir ve şu anda Mastercard'a lisanslanmıştır. Bu nedenle çoğu büyük kart sağlayıcısı bu teknolojiyi kullanmaktadır.İlginizi Çekebilir

Smishing Nedir?

Fidye Yazılımı (Ransomware) Nedir?

SYN Flood Nedir?

SHA-256 Nedir?

Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) Nedir?