Access Point (Erişim Noktası) Nedir?

Erişim noktası veya "Access Point", kablosuz aygıtların bir ağa bağlanmasına izin veren, kablosuz yönlendirici gibi bir aygıttır. Çoğu erişim noktasında dahili yönlendirici bulunurken, diğerlerinin ağ erişimi sağlamak için bir yönlendiriciye bağlanması gerekir. Her iki durumda da, erişim noktaları genellikle ağ anahtarları veya geniş bant modemler gibi diğer cihazlara fiziksel olarak bağlanır. Erişim noktası, kablosuz cihazların bir ağa bağlanmasını sağlayan bir araçtır. Bir erişim noktasına örnek olarak bir kablosuz ağ geçidi verilebilir. Ağ bağlantısı sağlamak için bir yönlendiriciye bağlanması gereken erişim noktaları da vardır; ancak, erişim noktalarının çoğunda zaten yerleşik yönlendiriciler bulunur. Erişim noktaları genellikle ağ anahtarları veya geniş bant yönlendiriciler gibi diğer cihazlara bağlıdır. Durum ne olursa olsun bu böyledir.

Giriş noktaları, özel evler ve kuruluşlar ile halka açık yerler dahil olmak üzere çok çeşitli konumlarda keşfedilebilir. Evlerin çoğunda kablosuz ağ geçidi şeklinde bir erişim noktası bulunur ve bu erişim noktası daha sonra bir kabloya veya Geniş bant bağlantısına bağlanır. Öte yandan, bazı modemler kablosuz özelliklerle donatılmış olarak gelir ve bu durumda modem erişim noktası görevi görür.

Büyük şirketler genellikle tesislerinde birden çok erişim noktası kurarak personelin çeşitli konumlardan merkezi bir ağa kablosuz olarak bağlanmasını sağlar. Perakende işletmeleri, kahve işletmeleri, yemek işletmeleri, halk kütüphaneleri ve diğer kuruluş türlerinin tümü halka açık erişim noktalarını barındırabilir. Bazı yerlerde, halka açık erişim noktaları, sokak lambaları, tabelalar ve diğer benzer armatürler gibi halka açık nesnelere bağlanan kablosuz vericiler şeklinde sağlanır.

Erişim noktaları genellikle kullanıcıların İnternet'e kablosuz erişim elde etmelerini sağlar; ancak bazıları yalnızca kullanıcıların yerel bir özel ağa erişmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin bir şirket, çalışanlarına şirketin ağındaki merkezi bir bilgisayardan dosyaları elektronik olarak indirebilmeleri için korumalı Wi-Fi erişim noktalarına erişim verebilir. Ek olarak, erişim noktalarının büyük çoğunluğu Wi-Fi bağlantısı sunarken, "erişim noktası" terimi bir Bluetooth cihazına veya başka bir tür kablosuz iletişime atıfta bulunmak için de kullanılabilir. Öte yandan, erişim noktalarının çoğunun birincil işlevi, kendilerine bağlı kişilerin İnternet'e erişmesini sağlamaktır.

Baz istasyonları teknik olarak yalnızca Wi-Fi cihazları olarak sınıflandırılsa da, erişim noktası ve baz istasyonu sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Alternatif olarak, AP veya WAP (kablosuz erişim noktası için) olarak kısaltılabilir. Ancak AP, Kablosuz Erişim Protokolü'nün resmi kısaltmasıdır, dolayısıyla WAP, AP kadar sık kullanılmaz. WAP (Wireless Access Protocol), Kablosuz Erişim Protokolü anlamına gelir.İlginizi Çekebilir

PS/2 Nedir?

Kompakt Flaş (CF) Nedir?

Video Grafik Dizisi (VGA) Nedir?

SATA Nedir?

Silikon Çip Nedir?