Adaptör Nedir?

Dönüştürücü olarak bilinen bir aygıt, bir tür donanımın, aksi takdirde işlevsel olmayacak başka bir tür donanımla kullanılmasını mümkün kılar. Elektrik bağdaştırıcıları, video bağdaştırıcıları, ses bağdaştırıcıları ve ağ bağdaştırıcıları birkaç tür bağdaştırıcıdır.

Örneğin, bir elektrik dönüştürücü, gelen gücü 120V'tan 12V'a değiştirebilir, bu da onu bir radyo veya diğer küçük elektronik cihazlar için uygun hale getirir. Gelen elektrik deşarjı, bir dönüştürücü tarafından voltaj regülasyonu sağlanmadığında, cihazın iç bileşenlerine etkili bir şekilde zarar verebilir. Elektrik kablosunun ucundaki soket genellikle dönüştürücülerle donatılmıştır.

Ne zaman bir priz oldukça büyük bir tüple çevriliyse, bu muhtemelen bir elektrik adaptörüdür. Giriş ve çıkış voltajları genellikle doğrudan dönüştürücünün üzerine yazılır. Yerleşik voltaj dönüştürücüsü olan bir aygıtın genellikle elektrik kablosunun ucuna takılı olmayan bir adaptörü vardır. Örneğin, adaptör sıklıkla masaüstü dizüstü bilgisayarların dahili güç kaynağına dahil edilir.

Ses ve video dönüştürücüler, bir bağlantı stilini başka bir giriş türüne dönüştürür. Örneğin, bir DVI - VGA dönüştürücü, bir dizüstü bilgisayarın DVI çıkışını bir projektörün VGA girişine bağlamanızı sağlar. PC'lerin çoğunda ses girişi ve çıkışı için 1/8" "mini jak" bulunurken, çoğu profesyonel ses ekipmanı 1/4" ses konektörleri kullanır. Sonuç olarak, ses sıklıkla 1/4" ila 1/8" ses dönüştürücüler kullanılarak PC'lere aktarılır. Benzer şekilde, bir bilgisayardan müzik, 1/8" ila 1/4" adaptör kullanılarak bir hi-fi sistemine iletilebilir. Pek çok farklı ses ve video bağlantı noktası olduğu için erişilebilen yüzlerce ses ve video dönüştürücü vardır.

Ağ bağdaştırıcıları, ağ aygıtları veya NIC (Network Interface Card - Ağ Arayüz Kartları) 'ler için başka bir addır. Bunlar harici kablosuz antenlerden, dahili Wi-Fi işlemcilerden ve Ethernet cihazlarından oluşur. Bu gadget'lar, ses veya video dönüştürücüler gibi iletişimi dönüştürmeseler bile bilgisayarların ağlara bağlanmasına izin verir. Ağ kartı, başka türlü uygun olmayacak bir ağa bağlanmayı mümkün kıldığından, bir adaptör işlevi görür. Video kartları, bir video akışını bir bilgisayarda izlenebilecek bir resme dönüştürmeye benzer şekilde, video dönüştürücüler olarak da adlandırılırlar.İlginizi Çekebilir

Apple Firewire Nedir?

Toslink Nedir?

HiDPI Nedir?

Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) Nedir?

Monitör Çerçevesi (Bezel) Nedir?