Analogdan Dijitale Dönüştürücü (ADC) Nedir?

ADC (Analog-to-Digital Converter) yani "Analogdan Dijitale Dönüştürücü" anlamına gelir. Yalnızca dijital bilgiyi kavrayabildikleri için, bilgisayarların kendilerine dijital bilgi beslenmesi gerekir. Bu nedenle, bir bilgisayar giriş olarak analog veri aldığında, ADC olarak kısaltılan bir analogdan dijitale dönüştürücü gereklidir. Bu alet elektrik akımı gibi analog bir sinyali alıp bilgisayarın anlayabileceği bir yapıya dönüştürebilmektedir.

Analog görüntüleri dijital bir sürüme dönüştürme işlemi, bir ADC için tipik bir uygulamadır. 8 mm filme veya Kaset diske çekilmiş bir film, analog biçimde korunan verilere bir örnektir. Videonun bir bilgisayara kaydedilebilmesi veya bir bilgisayara aktarılabilmesi için önce dijital bir sürüme dönüştürülmesi gerekir. Bu amaca ulaşmak için genellikle bileşik video girişleri ve bir Firewire çıkışı olan bir ADC video çeviri birimi kullanılabilir. Bazı dijital video kameralar analog arayüzlerle donatıldıklarından, analog videoyu dijital formata dönüştürmek mümkündür.

ADC'ler için ikinci bir uygulama, analog ses sinyallerinin dönüştürülmesidir. Örneğin, bir mikrofondan gelen sesleri yakalamak istiyorsanız, mikrofondan gelen analog sinyali bilgisayarın anlayabileceği bir dijital sinyale dönüştürmeniz gerekir. Bu, kayıt işlemi için gereklidir. Bu nedenle, analog ses sinyallerini kabul eden her ses cihazının, analog ses sinyalini dijital bir versiyona dönüştürebilen bir analogdan dijitale dönüştürücüye (ADC) sahip olması gerekir. Çeviri işlemi için kullanılan örnekleme oranı, müziğin ne kadar doğru dönüştürüldüğü üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Analog çıkışın daha doğru bir şekilde değerlendirilmesinin bir sonucu olarak, daha yüksek örnekleme hızları, üstün kalitede müzik üretimiyle sonuçlanır.

ADC'ler, analog girişleri bilgisayarların anlayabileceği bir dijital yapıya dönüştürmekten sorumlu olsalar da, bir bilgisayarın bir analog sinyal üretmesi gereken durumlar vardır. Bu özel çeviri türü için gerekli olan şey bir dijitalden analoğa dönüştürücü veya DAC (digital-to-analog)'dir.İlginizi Çekebilir

Darbesiz (Non-Impact) Yazıcı Nedir?

DNS Server Nedir?

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?

Cat 6 Nedir?

Plastic Pin Grid Array (PPGA) Nedir?