Aşırı Gerilim Koruyucu (Surge Protector) Nedir?

Dalgalanma baskılayıcı, bir bilgisayar sisteminin çok önemli, ancak sıklıkla göz ardı edilen bir bileşenidir. Aynı anda çok sayıda eklentiyi destekler ve bağlı her cihazı ani güç artışlarından korur. Örneğin, bir ev ofiste, bir bilgisayar, monitör, yazıcı, kablo bağlantısı ve elektrikli hoparlörler, tek bir duvar prizine takılan tek bir aşırı gerilim koruyucuya bağlanabilir. Dalgalanma engelleyici, her bir cihazı elektrik çarpmalarından korurken birden fazla cihazın tek bir prizi paylaşmasına olanak tanır.

Güç kabloları olarak da bilinen aşırı gerilim koruyucular, ekstra akımı bir topraklama kablosuna (ABD çıkış fişlerindeki iki düz metal parçanın altındaki fişin yuvarlak kısmı) yönlendirerek elektrik akımı artışlarını durdurmaya çalışır. Bir aşırı gerilim koruyucunun sigortası, yıldırım düşmesi gibi olağanüstü yüksek bir dalgalanma durumunda patlayacak ve bağlı cihazların elektrik almasını engelleyecektir. Sonuç olarak sigorta atmış olduğundan, kahraman aşırı gerilim koruyucu, diğer ekipman parçalarını kurtarmak için hayatını feda etmiş olacaktır.

Parafudrlar, hepsi aynı temel amaca hizmet etse de, çeşitli güvenlik derecelerine sahip çeşitli biçimlerde ve konfigürasyonlarda görünür. Bazıları standart güç kablolarına benzeyebilirken, diğerleri rafa asılabilir veya doğrudan duvara takılabilir. Parafudrların çoğu altı ila on fiş sağlar. Daha pahalı aşırı gerilim koruyucular birkaç bin joule koruma sağlarken ve bir güç artışı durumunda bağlı cihazlarda finansal güvence sağlarken, daha ucuz aşırı gerilim koruyucular yalnızca sınırlı aşırı gerilim koruması (1000 joule'ün altında) sunar. Pahalı bir bilgisayar sisteminiz varsa, en az 1000 joule güvenlik sağlayan yüksek kaliteli bir aşırı gerilim koruyucu satın almanız önerilir çünkü genel olarak ödediğinizin karşılığını alırsınız.

Akımda küçük farklılıklar olduğunda, elektriği sabit bir miktarda tutmak için bir elektromıknatıs kullanan hat koşullandırma, bazı aşırı gerilim kesicilerin bir özelliğidir. Örneğin, elektrik süpürgesi veya klima gibi yüksek güçlü bir cihazı çalıştırırsanız, bilgisayar ekranınızın veya televizyonunuzun kısa süreliğine karardığını gözlemleyebilirsiniz. Hat filtrelemeli bir dalgalanma bastırıcı varsa, akımdaki bu küçük değişikliklerin bağlı cihazlar üzerinde bir etkisi olmamalıdır.

Bilgisayar sisteminizi bilgisayar sisteminiz olmadan bağlayabilmenize rağmen, mülkünüzü korumak için bir sistem kullanmanız yine de önemlidir. Hat şartlandırmalı oldukça büyük, pahalı bir aşırı gerilim koruyucuya ihtiyacınız olmasa da, tüm elektronik cihazlarınız için kaliteli bir aşırı gerilim koruyucu kullanmak akıllıca bir karardır.İlginizi Çekebilir

Edge Server Nedir?

Adaptör Nedir?

Paralel Bağlantı Noktası (Port) Nedir?

Backside Bus Nedir?

Print Server Nedir?