Başa Monte Ekran (HMD) Nedir?

Başa takılan ekran veya HMD, karma, gelişmiş veya sanal gerçeklik için görsel bir araçtır. Bir gözlük seti kadar küçücük veya yerleşik bir monitöre sahip bir başlık kadar büyük olabilir.

Artırılmış ve Karma Gerçeklik HMD'leri

Gerçek dünyanın üzerine bindirilmiş dijital resimlere sahip şeffaf cihazlar, artırılmış ve karma gerçeklik için başa takılan ekranlar olarak bilinir. Örneğin bir AR cihazı kullanarak, oturma odanızda çeşitli mobilyaların nasıl görüneceğini görselleştirebilirsiniz. Karma gerçeklik kullanırken gerçek bir 3D ortamda simüle edilmiş öğelerle etkileşim kurabilirsiniz. Microsoft Hololens ve Google Glass, MR ve AR HMD'lerin iki örneğidir.

Sanal gerçeklik için HMD'ler

Başa takılan ekranlar olarak da bilinen VR cihazları, genellikle AR/MR eşdeğerlerinden daha büyüktür. Çoğu kulaklıkta, onları yerinde tutmak için bir başlık veya bir çift esnek bant bulunur. VR cihazları kapalı olduğundan, ekran kapalıyken görüntü tamamen karanlıktır. Başlık, açtığınız anda hareketlerinize yanıt veren bir 3D dünya yaratır. Meta Quest ve PlayStation VR cihazları iki örnektir.İlginizi Çekebilir

OLED Nedir?

Mesh Wi-Fi Nedir?

PoE Nedir?

MSI Dosyası Nedir?

MHz (MegaHertz) Nedir?