Baskılı Devre Kartı (PCB) Nedir?

PCB, epoksi kompozitler veya cam elyafı gibi lamine malzemelerden yapılmış dar bir levhadır. Çeşitli transistörleri, dirençleri ve entegre devreleri PCB'ye bağlamak, kart üzerine kazınmış veya "yazılı" olan iletken yollardır.

Hem masaüstü hem de mobil PC'ler Devreleri kullanır. Video kartları, sürücü kartları, ağ arabirim kartları ve genişletme kartları dahil olmak üzere birçok dahili bilgisayar parçası bunların üzerine inşa edilmiştir. Bu parçaların tümü, bir baskılı devre kartı olan anakart tarafından birbirine bağlanır.

Sıklıkla bilgisayarlarla bağlantılı olmasına rağmen, PCB'ler aslında çok çeşitli diğer elektrikli ürünlerde kullanılmaktadır. Çoğu Televizyonda, radyoda, dijital kamerada, akıllı telefonda ve iPad'de genellikle bir veya daha fazla baskılı devre kartı bulunur. Masaüstü bilgisayarlarda ve diğer büyük araçlarda bulunan PCB'lerle karşılaştırılabilir bir görünüme sahip olmalarına rağmen, mobil cihazlarda kullanılan PCB'ler genellikle daha küçüktür ve daha karmaşık devrelere sahiptir.İlginizi Çekebilir

Programlanabilir Salt Okunur Bellek (PROM) Nedir?

Optik Sürücü Nedir?

Sıfır Yerleştirme Kuvveti (ZIF) Nedir?

Ekran Yırtılması (Screen Tearing) Nedir?

Açılışta Kendi Kendine Test (POST) Nedir?