Blu-Ray Nedir?

CD'ler ve DVD'ler gibi, Blu-ray de bir optik disk ortamıdır. HD video yakalama ve izlemenin yanı sıra çok fazla veri tutmak için yaratılmıştır. Tek bir Blu-ray disk, 700 MB'lık bir CD'ye ve 4,7 GB'lık standart bir DVD'ye kıyasla 25 GB'a kadar veri depolayabilir. Çift taraflı, çift katmanlı bir Diske yalnızca 17 Gigabayt bilgi sığabilir (ki bu yaygın değildir). İki katmanlı Blu-ray DVD'ler 50 Gigabayt bilgi tutabilecek. 4 saatlik UHD ile aynı.

Disklerde mavi lazer kullanılması nedeniyle Blu-ray diskler diğer optik ortamlara göre daha fazla veri depolayabilir. Lazer teknik olarak mavi-mor olmasına rağmen, "Blu-ray" kelimesini söylemek "Blu-mor-ray" kelimesinden biraz daha basittir. Diskleri ve DVD'leri oluşturmak için kullanılan kırmızı lazerlerle karşılaştırıldığında, mavi-mor lazerin menzili daha düşüktür (650 nm'ye kıyasla 405 nm).

Sonuç olarak, lazerin küçücük bir bölgeye konsantre olması sağlanarak, bir CD veya DVD ile aynı boyuttaki bir tabağa çok daha fazla veri sığdırılabilir. Daha fazla insan HDTV'ye geçtikçe, Blu-ray formatı destekçileri, Blu-ray oynatıcıların sonunda DVD kameraların ve VCR'lerin yerini alacağını tahmin ediyor.İlginizi Çekebilir

Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) Nedir?

DDR (Çift Veri Hızı) Nedir?

İş İstasyonu (Workstation) Bilgisayarı Nedir?

DSLAM Nedir?

PCIe Nedir?