Brouter Cihazı Nedir?

Hem köprü hem de yönlendirici görevlerini yerine getiren bir aygıta brouter denir. Bir ağ içindeki belirli cihazlara veri gönderebilir ve ağlar arasında veri iletebilir (ağ geçidi görevi görür) (yönlendirici görevi görür).

Bir köprünün birincil işlevi, iki farklı ağı birleştirmektir. Gelen veriler yalnızca bir ağdan diğerine iletilir. Buna karşılık, bir ağ geçidi daha karmaşıktır çünkü mesajları kendisine bağlı belirli sistemlere yönlendirebilir. Bir brouter, bazı gelen verileri uygun ağlara gönderirken diğer verileri başka bir ağa yönlendirerek bu iki görevi entegre eder. Başka bir deyişle, bir brouter, yetkisiz verileri başka bir ağa gönderirken bazı verilerin yerel ağa girmesine izin veren bir güvenlik duvarı görevi görür.

Bir köprü/yönlendirici cihazına "brouter" denmesine rağmen, bu gerçek cihazlar nispeten nadirdir. Bunun yerine, köprülerin çoğu yalnızca köprü görevi görecek şekilde kurulmuş bilgisayarlardır. Yönlendiricinin yazılım arayüzü, bu özelliği gerçekleştirmek için sıklıkla kullanılabilir. Örneğin, yalnızca belirli ağlardan ve veri kaynaklarından veri alırken diğer tüm verileri farklı bir ağa gönderecek bir ağ geçidi kurabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

CISC Nedir?

M1 Nedir?

DDR3 (Çift Veri Hızı Tip 3) Nedir?

USB-C Nedir?

Edge Server Nedir?