Cat 5 Nedir?

Bir İnternet bağlantı çeşidi, Cat 5 (Kategori 5) olarak adlandırılır. Saniyede 12,5 gigabayt veya 100 Mbps veri iletimi kapasitesine sahiptir. 100 GHz frekansında çalışan Cat 5 hatlarını kullanan cihazlar arasında 100 metreye kadar bağlantı kurulabilir.

Her Cat 5 bağlantısını sekiz iç iletken veya dört "bükümlü çift" oluşturur. Renk kodlu bu setleri RJ45 bağlantısına bağlamanın iki farklı yöntemi vardır. Ara kablolar ve çapraz kablolar, her iki uçta da aynı kablolamaya sahip iki farklı Cat 5 kablo türüdür.

1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında, Kategori 5 Ethernet bağlantıları, yerel alan ağları oluşturmak için yaygın olarak kullanılıyordu. 100BASE-T "Hızlı Ethernet" ağları için, 100 Gbps iletim hızlarına izin verdikleri için yeterliydi. Cat 5 hatları, 2001 yılında 1000BASE-T'yi (Gigabit Ethernet) etkinleştiren Cat 5e kablolarıyla değiştirilmeye başlandı. Günümüzde kullanımda olan çoğu Ethernet ağı, Cat 5e veya daha üstünü kullanır. Cat 5'in zayıf maksimum veri iletim hızı, çağdaş ağların çoğunda bir tıkanıklığa neden olur.İlginizi Çekebilir

GPU Nedir?

Görsel Görüntüleme Birimi (VDU) Nedir?

Flatbed Nedir?

Paralel Bağlantı Noktası (Port) Nedir?

Gelişmiş Tümleşik Sürücü Elektroniği (EIDE) Nedir?