Cat 5e Nedir?

İnternet kabloları, Cat 5e (Kategori 5 Gelişmiş) çeşidinde gelir. 1.000 Mbps veya saniyede bir gigabit veri aktarım hızlarını desteklemesine rağmen, Cat 5e kabloları Cat 5 kablolarına benzer şekilde görünür ve kablolanır. Sonuç olarak, Cat 5e hatları Gigabit İnternet bağlantıları olarak da bilinir.

Cat 5e hatları, Cat 5 ile aynı 100 MHz çalışma frekansına sahiptir ve bir ağ geçidine veya elektrikli sinyal yükselticiye ihtiyaç duymadan 100 metreye kadar çalıştırılabilir. Cat 5e, 1.000 Mbps ağlara izin verirken, Cat 5 yalnızca 100 Mbps ağları destekler. İki protokol arasındaki temel fark budur.

Cat 5e kabloları, diğer açılardan Cat 5 kablolarına temelde benzer olmalarına rağmen, karışma veya komşu tel çiftlerinden gelen paraziti azaltan daha iyi yalıtıma sahiptir. Kesin konuşmak gerekirse, Cat 5e hatları için dB cinsinden kaydedilen yakın uç karışma (NEXT) okumaları daha katı IEEE standartlarına uygun olmalıdır.

Cat 5 ve Cat 5e arasındaki korumada farklılık gösteren dış kasa veya "kılıf" değil, iç kablolardır. IEEE sınıflandırması, bir Ethernet kablosunun dış kılıfının kullanım amacından (dahili, harici, duvar içi vb.) etkilenmez.İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Birincil Belleği Nedir?

NVMe Nedir?

DDR4 (Çift Veri Hızı 4) Nedir?

OEM Nedir?

Harddisk RPM Nedir?