Cat 6 Nedir?

İnternet, Cat 6 (Kategori 6) protokolünü kullanır. 10 Gigabit veri iletim hızı sağlar ve 250 MHz'de çalışır. Cat 5e ile karşılaştırıldığında, Cat 6'nın en yüksek hızı on kat daha hızlıdır.

Cat 6 kabloları, dışarıdan Cat 5 ve Cat 5e kablolarıyla aynı görünür. Cat 5/5e Ethernet ağları ile geriye doğru birlikte çalışabilirler ve aynı RJ45 bağlantılarını kullanırlar. Cat 6 hatları, dahili olarak sekiz iç iletkenle aynı "bükümlü çift" kablo konfigürasyonunu korur. Cat 6 ve Cat 5 arasındaki temel fark, Cat 5 ve 5e'nin 100 MHz frekansına karşılık Cat 6'nın 250 MHz frekansında çalışmasıdır. Cat 6 bağlantıları, daha yüksek frekans nedeniyle verileri daha hızlı iletebilir.

Cat 6 ve Cat 6a

Cat 6'nın, tıpkı Cat 5 gibi hız geliştirmeleri olan bir versiyonu vardır. Varyasyon, Cat 6a olarak bilinir (Cat 6e yerine). 10 Gbps ile en yüksek veri iletim hızı, Cat 6'nın iki katı olan 500 MHz frekansında çalışan Cat 6a tarafından desteklenmektedir. Aradaki fark, Cat 6a 100 metre boyunca 10 Gbps'yi desteklerken, Cat 6'nın yalnızca aktarım yapabilmesidir. 55 metre (180 fit) (328 fit) için 10 Gbps'de veri. 55 metrenin üzerinde Cat 6 bağlantısı çalışmaya devam eder ancak performans düşebilir.

Neredeyse yirmi yıl boyunca, Cat 5e en yaygın kullanılan Ethernet standardıydı, ancak birçok çağdaş LAN artık Cat 6 veya Cat 6a bağlantıları kullanıyor. Ağ donanımı 10 Gb/sn aktarım hızlarını işlemese bile, 1 Gb/sn üzerinde veri iletmek için Cat 6 kablosu gerekir. Cat 6 bağlantıları genellikle Cat 5/5e kablolarından daha pahalı olsa da, yeni Ethernet hatlarını tekrar devreye almak zaman ve para harcayabilir. Bu nedenle, bir ağı daha hızlı Ethernet bağlantılarıyla donatmak genellikle ek maliyeti haklı çıkarır.İlginizi Çekebilir

Donanımda Geçici Bellek Nedir?

Evrensel Tümleşik Devre Kartı (UICC) Nedir?

DDR4 (Çift Veri Hızı 4) Nedir?

Monitör Çerçevesi (Bezel) Nedir?

Transistör Nedir?