Çip Üzerinde Sistem (SoC) Nedir?

SoC, bir elektrik sistemi için gerekli tüm devreleri ve parçaları tek bir çip üzerinde barındıran entegre bir cihazdır. Çeşitli benzersiz bileşenlerden oluşan geleneksel bir bilgisayar sistemiyle karşılaştırılabilir. Örneğin, bir masaüstü bilgisayarda, İşlemciyi, video kartını ve ses kartını birbirine bağlayan birden fazla veri yoluna sahip bir yonga seti bulunabilir. Bu parçalar, bir SoC tarafından tek bir işlemcide birleştirilir.

Bir yarı iletken sistem, geleneksel bir sistemden daha az gerçek oda gerektirmesi gibi ana faydaya sahiptir. SoC'ler, birkaç bileşeni bir araya getirerek geleneksel sürümlerinin boyutunun küçük bir kısmı olan tamamen çalışan sistemler oluşturmak için kullanılabilir. Örnekler arasında cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve takılabilen giyilebilir cihazlar gibi aksesuarlar yer alır. Örneğin bir kol saati SoC'sinde bir ana CPU, grafik işlemcisi, DAC, ADC, flash bellek ve voltaj regülatörü bulunabilir. Bu parçaların tümü, yaklaşık çeyrek büyüklüğünde tek bir cihazda bulunur.

Bir İşlemcinin en büyük dezavantajı aynı zamanda hacmidir. Bilgi işlem gücü ve depolama sınırlıdır, çünkü her bileşen tek bir tümleşik devreye sıkıştırılmıştır. Örneğin, özel bir grafik işlemcisi ve HDD'si olan üst düzey bir bilgisayar, aynı yaştaki bir akıllı telefondan çok daha iyi çalışacaktır. Bununla birlikte, mobil bilgi işlem teknolojisindeki gelişmeler, çağdaş cep telefonlarının, yalnızca birkaç yıl önceki üst düzey bilgisayarların hızıyla karşılaştırılabilir bir hız sunmasına olanak tanır.İlginizi Çekebilir

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Bilgisayarın Ses Kartı Nedir?

DVD+RW Nedir?

Dongle Nedir?

Çevre Birimi Bileşen Bağlantısı (PCI) Nedir?