Çoklu Oturum Açma (SSO) Nedir?

SSO, kullanıcıların benzersiz bir kayıt bilgisi kullanarak çok sayıda web sitesine veya hizmete kaydolmasını sağlayan bir kimlik doğrulama tekniğidir. SSO kullanıldığında, bir kişinin check-in yapması gereken süre ve hatırlaması gereken kimlik bilgilerinin sayısı azalır. SSO, tek parola kümesinin güvenliğini artırmak için sıklıkla iki faktörlü kimlik doğrulama veya çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile birlikte kullanılır.

Yazılım ve çevrimiçi uygulama geliştiricileri, bir SSO tekniği için desteği kendi yaratımlarına dahil etme seçeneğine sahiptir. Google, Apple ve Facebook'tan SSO hizmetlerinin tümü, kullanıcıların kendileri için ayrı hesaplar oluşturmak zorunda kalmadan yeni uygulamalara veya web sitelerine katılmasına olanak tanır. Diğer işletmeler, büyük kuruluşların daha zorlu gereksinimlerini karşılayan SSO ürünleri sunar.

SSO'yu kullanmak için sitelerin hepsinin tek bir kimlik sağlayıcıyı kabul etmesi gerekir. Bir kullanıcı hizmetlerden birine ilk kez girdiğinde, oturum açma prosedürü kimlik sağlayıcıya iletilir. Kimlik sağlayıcı, kullanıcı oturum açma adı ve parolasıyla oturum açtıktan sonra kullanıcının kimlik bilgilerini oluşturan bir kimlik belirteci oluşturur ve bu belirteci kullanıcının web tarayıcısına veya kimlik sağlayıcının bilgisayarına kaydeder. Hizmet, kullanıcı aynı SSO tekniğini kullanan başka bir hizmetle bağlantı kurmaya çalıştığında tanımlayıcıyı (web tarayıcısında veya kimlik sağlayıcının bilgisayarında) inceler ve başarılı olursa kullanıcıya giriş verir.İlginizi Çekebilir

İnternet Aktarmalı Sohbet (IRC) Nedir?

VDSL Nedir?

Web Scraping Nedir?

Usenet Nedir?

Geniş Alan Bilgi Sunucusu (WAIS) Nedir?