C# Goto Kullanımı

C#, çok çeşitli sistemler için programların oluşturulmasını kolaylaştıran, yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. C# "goto" ifadesi, programcıların aynı prosedür içinde belirli bir adlandırılmış ifadeye gitmesini sağladığından kullanışlı özelliklerinden biridir.

Bazen, bir programcının bir döngüden çıkmak veya programın ihtiyaç duyduğu kısmına hemen ulaşmak için ihtiyaç duyduğu şey goto ifadesidir. Bununla birlikte, kodun okunmasını ve anlaşılmasını zorlaştırabileceği gerçeğinden dolayı, bu genellikle kötü bir programlama yaklaşımı olarak hoş karşılanmaz.

C# goto deyiminin bir uygulaması burada görülmektedir:

int num = 10;

start:

if (num > 0)
{
    Console.WriteLine(num);
    num--;
    goto start;
} 

Bu örnekte if ifadesinden önce "start" etiketi gelir. Ardından, kontrol, goto komutu aracılığıyla "start" etiketine geri gönderilir ve bu da 10'dan 1'e kadar sayıları tekrar tekrar görüntüleyen bir döngüyle sonuçlanır.

Goto deyiminin kullanım alanları olmasına rağmen, kodlarının okunmasını ve anlaşılmasını zorlaştırabileceği için çoğu programcı bunu kullanmaktan kaçınır. Programcılar aynı amaca ulaşmak için goto komutu yerine for döngüleri veya while döngüleri gibi alternatif kontrol yapılarını kullanmayı düşünmelidir.

C# goto deyimi, özetlemek gerekirse, bir programcının denetimi aynı prosedür içinde adlandırılmış bir deyime taşımasını sağlayan bir özelliktir. Bazen bir yeri olmasına rağmen, yaygın olarak kötü programlama uygulaması olarak kabul edilir ve anlaşılması ve sürdürülmesi daha kolay kontrol yapıları lehine kaçınılması gerekir.


C#

İlginizi Çekebilir

C# Bir Listede Birden Çok Olan Elemanları Göstermek

C# Bir Diziyi Klonlamak

C# Dizinin İlk ve Son Elemanının Aynı Olup Olmamasını Bulma Örneğ ...

C# Stringi Byte Dizisine Çevirmek

C# Döngü Kullanarak Fibonacci Serisi Yazdırma Örneği