Degaus Nedir?

Bir manyetik alanı zayıflatma prosedürü manyetikliği giderme olarak bilinir. Bir manyetik kayıt cihazından verileri silmek veya bir CRT ekranının manyetik alanını geri yüklemek için kullanılabilir.

CRT monitörlerde resimleri ekrana yansıtmak için bir katot ışın tüpü (CRT) kullanılır. Ekrana yakın bir disk olan gölge kalkanı, elektron ışınlarını odaklar. Bu plaka, yakındaki nesneler veya sadece gezegenin manyetik alanı tarafından düzensiz bir şekilde çekilirse, ekranın rengi bozulabilir. Sonuç olarak, "Degauss" komutları, kullanıldıklarında manyetik alanı eski haline getiren CRT ekranlarında sıklıkla bulunur. Monitörün içindeki manyetik yük tamamen ortadan kaldırılamadığından manyetikliği giderme prosedürü, ekran genelinde tek tip tonlar üreten manyetik alanı yeniden hizalar veya rastgele hale getirir.

Sabit sürücü veya kaset sürücü gibi bir manyetik kayıt cihazındaki veriler de manyetikliği giderme kullanılarak silinebilir. Örneğin, bir sabit sürücü manyetikliği giderici, içine bir sabit sürücü koyabileceğiniz bir bölmeye sahiptir. Degausser, kapasitif deşarj olarak bilinen bir prosedürle sürücünün manyetik alanını azaltır ve sürücüdeki tüm verileri işe yaramaz hale getirir. Döngü süresi olarak bilinen verilerin silinmesi için geçen süre manyetikliği gidericiler arasında farklılık gösterir ancak tipik olarak on saniye ile bir dakika arasındadır. Degaussers, işletmeler ve devlet kurumları tarafından değiştirilmeden veya atılmadan önce depolama cihazlarından verileri silmek için kullanılabilir.İlginizi Çekebilir

eSIM Nedir?

Unicorn Girişimi Nedir?

VFAT Nedir?

Kripto Para Airdrop Nedir?

Sony/Philips Dijital Arayüzü (S/PDIF) Nedir?