DHCP Nedir?

DHCP, Dynamic Host Configuration Protocol (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) 'nün kısaltmasıdır. Bir TCP/IP ağındaki cihazları barındırmak için internet protokolü (IP) adreslerinin ve diğer ağ yapılandırma bilgilerinin tahsis edilmesini sağlayan bir ağ yönetim protokolüdür.

Bir DHCP sunucusu, ana cihazların IP adreslerini ve diğer ağ parametrelerini otomatik olarak talep etmesini sağlar. Bu, ağ yöneticisinin veya kullanıcının, iletişim kurmak için bağlı ana cihazlara ağ parametrelerini manuel olarak girme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Cihazlar, internet protokolünü (IP) kullanarak bir ağ içinde ve üzerinden iletişim kurar. Bir DHCP sunucusu, bu IP adreslerinin yerel bir ağda tahsisini yönetebilir. DHCP, bir istemci-sever ( client-sever) modeline göre çalışır.

Bir ana cihaz bir ağa bağlandığında, DHCP istemcisi bir IP tahsisi isteyen bir yayın gönderir. DHCP sunucusu daha sonra, yönetici tarafından önceden tanımlandığı şekilde adresin kiralanması için bir zaman çerçevesinin yanı sıra ağ yapılandırma parametreleriyle yanıt verir.İlginizi Çekebilir

ICCID Nedir?

DOC Dosya Uzantısı Nedir?

SMP Nedir?

MKV Dosyası Nedir?

Piksel Nedir?