Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?

Bilgisayarlar tarafından oluşturulan ürün genellikle dijital formattadır çünkü bilgisayarlar yalnızca dijital bilgileri tanımlayabilir. Öte yandan, bazı çıkış aygıtları yalnızca analog girişi destekler ve dijitalden analoğa dönüştürücünün (DAC) kullanılmasını gerektirir.

Bir telekomünikasyon cihazının en yaygın kullanımı telefondur. Entegre bir DAC'ye sahip olan ses cihazı genellikle bu çevirinin gerçekleştiği yerdir. Bir elektrik yükü olabilecek bir analog sinyal, temelde birler ve sıfırlardan oluşan bir dizi olan dijital sinyalden oluşturulur. Çoğu hoparlör bağlantı noktası, bu elektrik yükünü algılayarak bir hoparlör sistemine iletilmesini sağlar.

Video verileri de DAC'ler kullanılarak dönüştürülür. Analog bağlantı noktaları daha önce Televizyonlar ve bilgisayar panelleri dahil olmak üzere video ekranlarının çoğu tarafından kullanılıyordu. DVI ve HDMI arayüzlerine sahip dijital ekranlar ancak son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak, dijital video verilerinin bir bilgisayar tarafından bir analog monitöre iletilebilmesi için önce bir analog sinyale dönüştürülmesi gerekir. Bu nedenle, ses çıkışı (VGA bağlantısı gibi) olan tüm video cihazlarında DAC standart bir özelliktir.

Bir türden diğerine değiştirildiğinde, bir sinyalin bütünlüğü kaybolabilir. Bu nedenle, ister ses ister video verilerini dönüştürüyor olun, yüksek kaliteli bir DAC'ye sahip olmak çok önemlidir. Analogdan dijitale dönüştürücü veya ADC, aynı zamanda doğru olan ters değişiklik yapılırken gereklidir.İlginizi Çekebilir

RAID Nedir?

Uplink Portu Nedir?

Ultra Doğrudan Bellek Erişimi (Ultra DMA) Nedir?

Darbesiz (Non-Impact) Yazıcı Nedir?

Molex Bağlayıcı (Connector) Nedir?