Dinamik Rasgele Erişim Belleği (DRAM) Nedir?

Her veri parçası, DRAM adı verilen bir Bellek biçiminde ayrı bir pilde tutulur. Aynı miktarda veriyi saklamak için resmi olarak tutulmasına göre daha az somut alan gerektiğinden, RAM'de bu veri depolama yöntemi daha etkilidir. Bu nedenle bir DRAM yongası, eşit kapasiteye sahip bir SRAM (statik RAM) yongasından daha fazla veri depolayabilir. Ancak DRAM, SRAM'den daha fazla güç tüketir çünkü pillerinin şarjını korumak için sık sık yenilenmesi gerekir.

Yine de DRAM, kişisel bilgisayar sistemlerinde bulunan en yaygın bellek biçimidir çünkü SRAM'den daha fazla veri depolayabilir ve üretim maliyeti oldukça düşüktür. DRAM çeşitli biçimlerde gelir, ancak en popüler olanı, geleneksel DRAM'in daha hızlı bir varyasyonu olan senkronize DRAM SDRAM'dir. Sistemlerin çoğu bu tür belleği birincil sistem belleği olarak kullanır.

Bilgisayarınızdaki SDRAM'i güncellemeye karar verirseniz, bellek birimlerinin çiftler halinde takılması gerekip gerekmediğini görmek için teknik özellikleri inceleyin. Bu durumda, iki ünitenin aynı anda değiştirilmesi gerekli olacaktır ve bunlar aynı boyutta olmalıdır.İlginizi Çekebilir

Router (Yönlendirici) Nedir?

Dongle Nedir?

Optik Ortam (Media) Nedir?

DDR4 (Çift Veri Hızı 4) Nedir?

ADF Nedir?