DisplayPort Nedir?

Video Elektronik Standartları Kuruluşu, PC'leri ve ekranları (VESA) bağlamak için kullanılan dijital video ve ses arabirimleri için endüstri standardı olarak DisplayPort'u belirlemiştir. DisplayPort bağlantısı ve küçük muadili Mini DisplayPort standart tarafından tanımlanmıştır. Önceki dijital bağlantı standardı DVI'nın yerini DisplayPort aldı.

Daha önceki monitör arabirimleriyle karşılaştırıldığında DisplayPort, video, ses ve veri dürtülerini veri akışları olarak ileten, onu daha çok Ethernet veya USB gibi yapan tamamen dijital bir arabirimdir. Bir bilgisayar ile yerleşik ses ve USB bağlantılarına sahip bir ekran arasındaki bağlantı tek bir kablo kullanılarak yapılabilir. Tek bir DisplayPort 2.0 bağlantısı, DisplayPort standardındaki güncellemeler sayesinde 120 Hz'de iki 8K (7680 x 4320) ekrana veya 60 Hz'de 16K (15360 x 8640) ekrana sıkıştırılmış bir video akışı gönderebilir.

Ek olarak Thunderbolt iletişim teknik özelliklerine HDMI da dahildir. DP sinyali, PCIe arabirimi ve güç bağlantısının tümü, bir Mini DisplayPort bağlantı noktası aracılığıyla Thunderbolt'un ilk iki nesline dahil edildi; Thunderbolt cihazlarının üçüncü ve dördüncü sürümleri, bu sinyalleri bir USB-C soketi aracılığıyla iletir.

HDMI ve DP

Bilgisayar grafik cihazlarında, karşılaştırılabilir güçleri nedeniyle DP ve HDMI konektörlerine sıklıkla birlikte rastlanır. HDMI ayrıca TV'ler, radyo hoparlörleri ve Blu-ray oynatıcılar gibi A/V cihazları için tasarlanırken, DP yalnızca PC'ler için tasarlanmıştır. DisplayPort'un USB verileri de göndermesine rağmen, her ikisi de tek bir bağlantı üzerinden video ve müzik iletebilir. DisplayPort ve HDMI'da oranlarını ve güçlerini artıran birkaç yükseltme yapıldı. Herhangi bir DisplayPort bağlantısı en güncel standardı işleyecektir, ancak yükseltilmiş bir HDMI cihazı için aynı sürümden bir HDMI kablosu gerekir.

DisplayPort, HDMI'dan daha yüksek görüntüleri ve kare hızlarını destekler, ancak bu farklılıklar yalnızca pahalı ekranlarda önemlidir. HDMI genellikle yeterli olduğundan, çoğu ekran DP bağlantılarıyla birlikte gelmez.İlginizi Çekebilir

Mail Server Nedir?

Açılışta Kendi Kendine Test (POST) Nedir?

Genişletilmiş Gelişmiş Teknoloji (ATX) Nedir?

Monitör Çerçevesi (Bezel) Nedir?

ATA (İleri Teknoloji Eklentisi) Nedir?