Doğrudan Bağlı Depolama (DAS) Nedir?

Hemen bir bilgisayara bağlanan herhangi bir depolama aygıtına DAS adı verilir. HDD'ler, SSD'ler ve DVD diskler bazı örneklerdir. DAS, sabit disk gibi harici cihazlara uygulanabilse de, çoğunlukla harici cihazları karakterize eder.

Doğrudan bağlı depolama (DAS) ile ağa bağlı depolama (NAS) arasında ayrım yapmak için "DAS" sözcüğü geliştirilmiştir. Doğrudan bağlı depolama, NAS ve depolama alanı ağlarının (SAN'lar) geliştirilmesinden önce tek seçenekti. DAS, kişisel bilgi işlemde kullanılan en popüler depolama biçimi olmasına rağmen, ağ ve sunucu yöneticileri bir depolama seçeneği ararken sıklıkla DAS ve NAS arasında seçim yapmak zorunda kalır.

NAS'a kıyasla kurulum kolaylığı, DAS'ın ana avantajıdır. Gerekli sürücüler mevcut olduğu sürece, bir cihaz bir bilgisayara bağlanabilir ve otomatik olarak fazladan bir depolama cihazı olarak görünecektir. Belirli cihazlar için hakların ayarlanmasına veya ağ ayarlarının yapılmasına gerek yoktur. Doğrudan bağlı bir cihaza yalnızca bağlı olduğu bilgisayar tarafından erişilebilir, bu da DAS'ın birincil dezavantajıdır. Bu nedenle, diğer bilgisayarların herhangi bir bağlı DAS cihazını görüntüleyebilmesi için, bir bilgisayarın dosya sunucusu olarak ayarlanması gerekir.İlginizi Çekebilir

Cat 5e Nedir?

Tristör Nedir?

x64 Nedir?

OEM Nedir?

Direnç (Resistor) Nedir?