Donanımda Seri Port Nedir?

1980'lerin sonundan 2000'lerin başına kadar, taşınabilir bilgisayarlar seri bağlantı noktaları adı verilen fiziksel arabirimler kullanıyordu. RS-232 konektörleri veya COM arabirimleri olarak da biliniyorlardı. Klavyeler, oyun konsolları ve modemler gibi çevre birimleri seri arayüzler aracılığıyla birbirine bağlandı. Seri bağlantılar, USB bağlantı noktasının ortaya çıkışından bu yana ev bilgisayarlarında genellikle modası geçmiş olarak görülmesine rağmen, endüstriyel ve bilim sektörlerindeki tümleşik bilgisayarlarda hala kullanılmaktadır.

Pek çok biti aynı anda paralel olarak aktaran paralel bağlantı noktalarının aksine, seri bağlantı noktası bağlantıları benzersiz bir veri akışında her seferinde bir bit veri gönderir. Veri iletmek ve almak için ayrı bağlantı noktaları kullanıldığından, seri arabirim kullanıldığında bağlantı çift yönlüdür. Paralel bağlantı noktası bağlantıları daha hızlıdır, ancak seri bağlantı noktası kabloları ve konektörleri daha küçüktür ve daha kolay teknoloji nedeniyle benimsemeleri daha az maliyetlidir.

Pek çok farklı türde seri bağlantı noktası bağlantısı vardı; en yaygın sürümler 25 pimli DB-25 ve 9 pimli DE-9 arayüzleridir. Apple Macintosh bilgisayarları, seri arabirimleri için 8 pimli bir Mini-DIN konektörü kullanıyordu. Daha önceki standartların kusurlarını çözmek için, 1990'ların sonunda farklı seri arabirimlerin yanı sıra paralel bağlantı noktasının yerini almak üzere Evrensel Seri Veri Yolu (USB) standardı tanıtıldı. Daha yüksek oranlar, tak ve çalıştır işlevi ve cihazlara daha fazla güç verme kapasitesi sağladı.

Seri Bağlantı Noktalarında Bugün

Seri bağlantılar artık masaüstü bilgisayarlarda kullanılmamaktadır, ancak diğer ortamlarda hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Belirli amaçlara yönelik küçük, düşük güçlü aygıtlarda, seri bağlantıların kurulumu kolay, güvenilir ve ekonomiktir. Endüstriyel işlemciler ve tıbbi ekipman da dahil olmak üzere birçok özel cihazda ihtiyaç duyulan tek şey, küçük miktarlarda veri ileten basit bir fiziksel bağlantıdır. Bir cihaz, seri bağlantıların yaygın olduğu bir çağda yaratıldığı, hala güvenilir olduğu ve yeniden tasarlanıp değiştirilmesi gerekmediği için sıklıkla hala kullanımdadır.

Seri bağlantılar, bilim ve endüstriyel robotik cihazlar tarafından bilgisayarlarla iletişim kurmak ve verileri ve kurulum ayarlarını paylaşmak için hala kullanılmaktadır. Büyük ölçekli ağ aygıtları ayrıca sorun giderme ve kurulum bağlantıları için genellikle seri arabirimler kullanır. Yöneticiler, yalnızca modern bir arayüzü benimsemek için normalde güvenilir olan ekipmanı değiştirmek yerine bir USB-seri dönüştürücü kullanarak bu cihazlara bağlanabilir.İlginizi Çekebilir

Kompakt Flaş (CF) Nedir?

Adaptör Nedir?

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Sıfır Yerleştirme Kuvveti (ZIF) Nedir?

DNS Server Nedir?