Donanımında Jumper Nedir?

Küçük metal konektörlerden yapılmış bir açma/kapama düğmesine jumper denir. Atlama telleri, elektronik cihazlar için parametreleri ayarlamak için sıklıkla kombinasyon halinde kullanılır. Bazı konektörlerde açılıp kapatılabilen plastik bir düğme bulunur. Diğer kazaklar, metal astarlı plastik kapaklarla birbirine bağlanan iki metalik sivri uçtur. Link kapak açıkken aktiftir, geri çekildiğinde pasiftir.

Bilgisayarlar ve diğer elektrikli aygıtlar için donanımların her ikisi de atlama telleri içerir. Örneğin, bir anakartta çeşitli bileşen türlerini etkinleştirmek için kullanılan anahtarlar olabilir. Atlama telleri genellikle sabit disklerde bulunur ve çeşitli işlevleri etkinleştirmek veya durdurmak için kullanılabilir. Yayılmış spektrum senkronizasyonu (SSC), bir atlama teli ayarıyla etkinleştirilebilirken, PHY veya "fiziksel katman" modu, başka bir atlama teli ayarıyla etkinleştirilebilir. Sabit diskin belirli bir teknolojiyle çalışabilmesi için yapılandırılması gerekebilir.

Uzak aygıtlar ve diğer tipik ev aygıtları da atlama telleri içerir. Örneğin, bir garaj kapısı kumandasında bir dizi kablo bulunabilir. Bu devrelerdeki parametreler, çalışabilmesi için garaj kapısı sensöründekilerle aynı hizada olmalıdır. Belirli bir fanın ayarlarına uyacak şekilde ayarlanabilen atlama telleri, tavan vantilatörlerinin uzaktan kumandalarında sıklıkla bulunur. Bir uzaktan konuşmanın frekansı genellikle devre ayarları değiştirilerek değiştirilir. Bu, çeşitli bantları çeşitli araçlarla kullanmanızı sağlar.

Bağlayıcıları değiştirmek karmaşık bir prosedür gibi görünse de, genellikle çok basittir. Örneğin, anahtarlar, uzaktan kumandalarda pilin hemen yanında bulunur, böylece hızlı bir şekilde açılıp kapatılabilirler. Bunu yapmadan önce devre değerlerini doğru şekilde nasıl değiştireceğinizi anladığınızdan emin olun. Yanlış pinler değiştirilirse gadget çalışmayabilir.İlginizi Çekebilir

DIMMs Nedir?

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Flatbed Nedir?

Transistör Nedir?

Isı Emici Ve Fan (HSF) Nedir?