Dongle Nedir?

Donanım kilidi, bilgisayara sığan küçük bir aygıttır; genellikle bir flash sürücü boyutundadır. Bazı dongle'lar dönüştürücü olarak işlev görürken, diğerleri koruma kimlik bilgileri olarak işlev görür. PC'lerdeki paralel bağlantı noktalarına ve Mac'lerdeki ADB arabirimlerine bağlanan eski modellerin aksine, modern dongle'lar genellikle bir USB bağlantısına bağlanır.

Adaptörler

Dongle'lar, bazı adaptör çeşitlerinin başka bir adıdır. Örneğin, bir bağdaştırıcı, bir dizüstü bilgisayar için çeşitli kablo bağlantı türleri sunabilir. Daha önceki dizüstü bilgisayar sürümlerinde, bir İnternet kablosunu yerleştirmek için çok dar olan PCMCIA bağlantı noktaları (genişletme yuvaları) vardı. Sonuç olarak, bir adaptöre ihtiyaç duyuldu. Bu dongle'ların genellikle bir ucunda bir İnternet bağlantı noktası ve diğer ucunda karta bağlantısı olan bir ila üç inçlik bir kablo vardı. Mevcut Ethernet dongle'ları aynı görünür, ancak genellikle bir Thunderbolt veya USB bağlantısına takılırlar.

Şu anda, birçok dongle, Wi-Fi işlevi sunmaktadır. Örneğin, USB Wi-Fi cihazlarına genellikle dongle denir. Wi-Fi işlemcileri artık PC'lerin çoğuna entegre edildiğinden, 3G ve 4G donanım kilitleri gibi hücresel veri cihazları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Wi-Fi erişimi olmadığında bile bu dongle'lar, Verizon veya AT&T gibi bir cep telefonu sağlayıcısı aracılığıyla İnternet'e bağlanmanızı sağlar.

Güvenlik Anahtarları

Program hırsızlığını durdurmak için, kopya koruması için güvenlik dongle'ları kullanılır. Örneğin, profesyonel kayıt ve video oluşturma programları gibi bazı üst düzey yazılım programlarının çalışması için bir adaptöre ihtiyacı vardır. Yazılım uygulamasını başlattığınızda, onun bir parçası olan dongle'ın takılı olması gerekir. Uygun adaptör belirlenemezse, uygulama, yazılımı kullanmak için bir dongle gerektiğini belirten bir uyarı bildirimi oluşturur.İlginizi Çekebilir

Katı Hal Elektronik Cihazlar Nedir?

Tristör Nedir?

RDRAM Nedir?

ADF Nedir?

Dosya Sunucusu (File Server) Nedir?