Dört Çekirdek (Quad-Core) Nedir?

Dört çekirdekli bir CPU'da tek bir işlemcide dört çalışma merkezi bulunur. Çift çekirdekli bir Mikroişlemci ile karşılaştırılabilir, ancak komutları aynı anda işleyebilen dört bağımsız işlemciye (iki yerine) sahiptir.

Son yıllarda işlemci zirve oranları bir sınıra ulaştığından, dört çekirdekli Bilgisayarların popülaritesi arttı. Yonga üreticileri, temel hızı artırmadan çok sayıda çekirdek ekleyerek tek bir İşlemci ile daha fazla verimlilik üretebilir. Ancak hız artışı, yalnızca bilgisayar programı tarafından çoklu işlem desteği sağlanıyorsa mümkündür. Bu, programın aynı anda yalnızca bir işlemci yerine çok sayıda CPU'yu (veya "çekirdeği") aynı anda kullanmasını sağlar. Şans eseri, çoklu işlem, çağdaş işletim sistemlerinin çoğunluğu ve çok sayıda uygulama tarafından desteklenmektedir.

Intel Core 2 Quad, Intel Nehalem ve AMD Phenom X4 işlemciler, dört çekirdekli Bilgisayarların birkaç örneğidir. AMD CPU'lar yalnızca Windows ve Linux sistemlerinde bulunurken, Intel işlemciler Mac, Windows ve Linux sistemlerinde bulunabilir. Dört işlem çekirdeği dikkat çekici görünse de, bazı üst düzey bilgisayarlarda iki adet dört çekirdekli İşlemci bulunur ve bu da onlara toplam sekiz işlem çekirdeği verir.İlginizi Çekebilir

CD-R Nedir?

DIMMs Nedir?

Doğrudan Bağlı Depolama (DAS) Nedir?

DVD+R Nedir?

Dinamik Rasgele Erişim Belleği (DRAM) Nedir?