Dosya Sunucusu (File Server) Nedir?

Dosya sunucusu, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcılara verilere erişim sağlayan bir bilgisayardır. Çeşitli programların ulaşabileceği dosyalar için birincil depo görevi görür. Dosya sunucuları, kurumsal ağlar gibi iş ortamlarında sıklıkla kullanılır, ancak eğitim kurumlarında, küçük işletmelerde ve hatta konut ağlarında da kullanılır.

Dosya sunucusu, paylaşılan verileri depolayan bir bilgisayardır ve ağa bağlı depolama (NAS) aygıtı gibi özel bir sistem olabilir. Ayrılmamış sistemlerden daha hızlı veri erişimi ve daha fazla depolama alanı sundukları için, özel dosya sunucuları genellikle iş uygulamaları için kullanılır. Kişisel PC'ler genellikle ev ağlarında dosya ana bilgisayarları olarak kullanılır. Özel olarak tahsis edilmemiş bir dosya sunucusunun sağlayabileceğinden daha fazla depolama alanı ve daha yüksek hıza ihtiyaç duyan konut müşterileri için kişisel NAS cihazları da sunulmaktadır.

Dosya ana bilgisayarları için çeşitli yapılandırma seçenekleri vardır. Örneğin, bir evdeki bir dosya sunucusu, yerel ağa (LAN) bağlı her cihaza anında giriş izni verecek şekilde yapılandırılabilir. Bir dosya sunucusu, güvenliğin öncelikli olduğu profesyonel bir ortamda görüntülenmeden önce tüm istemci bilgisayarların kaydolmasını gerektirebilir. Bazıları, MAC adresi veya IP adresi ile belirlenebilen önceden belirlenmiş bir bilgisayar grubuna erişimi sınırlayabilir. Kullanıcıların, İnternet üzerinden dosyalara erişim sunan İnternet dosya sunucularından dosya alabilmeleri için, genellikle FTP'ye kaydolmaları gerekir.

Bilgisayarınızda, yerel bir ağa bağlı bir dosya sunucusu genellikle bir sabit sürücü olarak görünür. Yerel dosyalar gibi, sabit sürücü simgesine çift tıklayarak sunucudaki kategoriler arasında gezinebilirsiniz. Dosyayı sunucudan makinenize aktarmak istiyorsanız, masaüstünüze veya yerel sürücünüzdeki başka bir konuma sürükleyin. Dosya sunucusunun yazma hakları ayarlanmışsa, yerel dosyaları bir sunucu konumuna taşıyarak sunucuya aktarabilirsiniz. Dosyaları dosya sunucusuna veya sunucudan çoğalttığınızda, dosyalar bir yerel konumdan diğerine taşınıyormuş gibi görünebilir. Veriler gerçekten de ağ üzerinde hareket ediyor.İlginizi Çekebilir

PS/2 Nedir?

Docking Station (Yerleştirme İstasyonu) Nedir?

Elektronik Cihazlarda Geçiş (Passthrough) Nedir?

Cat 5e Nedir?

Tek Sıralı Bellek Modülü (SIMM) Nedir?