DSL Nedir?

DSL, Digital Subscriber Line yani Dijital Abone Hattı 'ın kısaltmasıdır. İlk olarak 1980 'li yılların sonunda hizmete girmiştir.

DSL, o yıllarda çevirmeli (dial-up) bağlantıların eksiklikleri yüzünden geliştirilmiştir. Çevirmeli bağlantılar yeterince iyi hız sağlamamanın yanı sıra, ev telefonu ile aynı frekansta ve aynı telefon hattında çalışması yüzünden aynı anda hem arama yapıp hem de internete bağlanılamıyordu.

DSL, telefonunuzdan çok daha yüksek bir frekans kullanır, bu nedenle örtüşme olmaz. Daha yüksek frekans aynı zamanda daha hızlı bir bağlantı sağlar, bu nedenle DSL ilk yüksek hızlı internet bağlantısı olarak kabul edilir.

DSL İnternet sağlayıcıları size belirli bir modem türü sağlar. Bu modem yalnızca DSL bağlantıları için çalışır, bu nedenle diğer ISP 'lerle (İnternet Servis Sağlayıcıları) uyumlu değildir.

Genel olarak İki tip DSL hizmeti vardır.

  • Simetrik DSL - İndirme ve karşıya yükleme hızları aynıdır.
  • Asimetrik DSL (ADSL) - İndirme hızı, yükleme hızından çok daha yüksektir. En yaygın DSL türüdür.

DSL bağlantısı, telefon hattınızı üç frekans bandına ayırır. En düşük olanı telefon görüşmeleri içindir. Diğer ikisi ise veri yüklemek (upload) ve indirmekle (download) sorumludur. ADSL ile en yüksek frekans indirme için ayrılmıştır.İlginizi Çekebilir

TTL Nedir?

Hotspot Nedir?

Subnet Mask Nedir?

NUMA Nedir?

MPP Nedir?