DSLAM Nedir?

DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) yani "Dijital Abone Hattı Erişim Çoklayıcı" anlamına gelir. İnternet servis sağlayıcıları (ISS'ler), müşterilerinin DSL bağlantılarını İnternet'e yönlendirmek için ağ cihazları olan DSLAM'leri kullanır. Çeşitli kullanıcıların bireysel bağlantılarını tek bir toplu bağlantıda birleştirir.

Bireysel telefon hatları, tek bir topluluktaki (veya başka bir yerel döngüdeki) DSL cihazlarını yakındaki DSLAM'a bağlar. Verileri DSLAM tarafından birleştirilir ve daha hızlı bir İnternet omurga bağlantısı üzerinden iletilir. Ek olarak, verilere öncelik verir ve gerekirse kapasiteyi belirli Geniş Bant hatlarıyla sınırlar.

ISP'ler ayrıca ofis kompleksi, motel veya konut binası gibi çok sayıda DSL hattının bulunduğu tesislere DSLAM'ler yerleştirebilse de, bunlar genellikle bir ISP'nin telefon değişim ofisinde bulunur. Her bir DSLAM yalnızca belirli sayıda kullanıcıyı destekleyebildiğinden, Taşıyıcılar verileri olabildiğince etkin bir şekilde dağıtmak için çok sayıda DSLAM kurar.İlginizi Çekebilir

SATA Nedir?

Dosya Sunucusu (File Server) Nedir?

Dört Çekirdek (Quad-Core) Nedir?

Direnç (Resistor) Nedir?

HiDPI Nedir?