DVD+R Nedir?

Kaydedilebilir DVD'ler için iki özellik vardır: DVD-R ve DVD+R (Kaydedilebilir Dijital Çok Yönlü Disk). Veriler aktarıldıktan sonra DVD+R diski silinemez veya değiştirilemez. Çoğu DVD oynatıcı ve bilgisayar, DVD+R DVD'lerini işleyebilse de, DVD oynatıcılarla uyumlulukları, rekabet ettikleri DVD-R formatından biraz daha düşüktür. Tek katmanlı bir DVD+R diski 4,7 GB veri veya film tutabilirken, çift katmanlı bir disk 8,5 GB tutabilir. Bir DVD+R diskine yalnızca uygun bir DVD+R veya Hibrit (DVD-R) aygıtı kullanılarak yazılabilir. DVD+RW, DVD+R'nin yeniden yazılabilir varyasyonunun adıdır.

Hem DVD+R hem de DVD-R DVD'ler, bir ham disk üzerindeki ısıya duyarlı bir boya tabakası üzerine bir dizi yeri basmak için bir lazer kullanır. Bu işlem, her iki okunabilir optik ortam türü için de aynıdır. Bu alanlar, profesyonel olarak preslenmiş bir Disk üzerindeki deliklerle aynı amaca hizmet eden, sürücünün lazer taraması ve kodunu çözdüğü dijital verileri kodlar. Her iki türde de lazeri yönlendirmek ve rotasında tutmak için baştan sona uzanan ince çizgiler vardır. Bu oluğun küçük ama güvenilir salınımı sayesinde disk doğru hızda dönecektir. Bir DVD+R diskinde, DVD-R diskindeki 140,6 kHz'e kıyasla çok daha yüksek bir frekans olan 817,4 kHz'de sallanır.

DVD+R diskleri, birden fazla periyot boyunca bilgi eklemeyi kolaylaştırmak için verilerin diskte nereye kaydedildiğini izlemek için daha kesin bir yol kullanır; bu, iki standart arasındaki diğer bir önemli farktır. Bir DVD-R'de ikinci bir yazma oturumu başlatılırken daha az miktarda disk kapasitesi kaybedilir çünkü iki oturum arasında daha büyük bir gecikme gerekir. Ek olarak, DVD+R DVD'lerin üretim maliyeti biraz daha düşüktür.

Farklı Formatlar

İki rakip endüstri kuruluşu, yaklaşık olarak aynı zamanlarda bir Diske kayıt için DVD-R ve DVD+R özelliklerini oluşturdu. Pioneer, DVD Forum lisans organizasyonunun yardımıyla ilk kez 1997'de DVD-R formatını yarattı. 2002'de Sony ve Philips, DVD+RW Ortaklığını kurdular ve rakip olarak DVD+R standardını yarattılar. daha önce CD-R standardını oluşturmak için kullandıkları teknolojinin aynısı. DVD+R'ye meşru bir DVD ürünü derecesi verilmeden önce, DVD Forumu tüm resmi Disk haklarını ve ticari markalarını yönetiyordu.

Her iki format da, bir formata yazabilen disk cihazlarının teorik olarak diğerine yazabileceği kadar yakın bir teknolojiden yararlanıyordu. Ancak, sürücü üreticisinin standardını desteklediği kuruluş, onlardan bir lisans ücreti ödemelerini istedi. Zaman geçtikçe, yapımcılar her iki teknolojiyi de satın almaya ve her iki biçimi de destekleyen "Hibrit" veya "DVD-R" sürücüler oluşturmaya başladılar. Başlangıçta, sürücüler yalnızca bir standart veya diğeriyle uyumluydu.İlginizi Çekebilir

Dört Çekirdek (Quad-Core) Nedir?

Isı Emici Ve Fan (HSF) Nedir?

Elektronik Cihazlarda Geçiş (Passthrough) Nedir?

Parametre Rastgele Erişim Belleği (PRAM) Nedir?

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?