DVD-RW Nedir?

Yeniden yazılabilir DVD'ler için iki özellik vardır: DVD+RW ve DVD-RW (Yeniden Yazılabilir Dijital Çok Yönlü Disk). Yeniden yazılabilir bir DVD-RW diskine 1.000 defaya kadar yazılabilir, silinebilir ve ardından yeniden yazılabilir. Bir DVD-RW diskindeki depolama alanı 4,7 Gigabayttır. Bir kez yazılabilen codec'ler (DVD-R gibi) veya profesyonel olarak üretilmiş diskler DVD oynatıcılar tarafından daha iyi desteklense de, çoğu oynatıcı yine de DVD-RW gibi yeniden yazılabilir optik diskleri işleyebilir. Bir DVD-RW diskine yalnızca uygun bir DVD-RW veya Hibrit (DVD-RW) optik aygıt kullanılarak yazılabilir.

İki tür yeniden yazılabilir optik ortam vardır: DVD-RW ve DVD+RW DVD'ler. Bir CD'deki bilgiler yazıldıktan sonra silinip yeniden oluşturulana kadar salt okunurdur. Diskler, düzenli olarak değiştirilen dosyaları tutmak için kötü bir seçenektir çünkü dosyaları doğrudan üzerlerinde değiştiremezsiniz. Bunun yerine, dosya rutin veri kopyaları için daha uygundur.

Bir optik disk okuyucuda disk yazabilen üç lazer vardır: veri okumak için düşük güçlü bir lazer, yeniden yazılabilir diskleri silmek için orta güçlü bir lazer ve bir diske veri yazmak için yüksek güçlü bir lazer. Diskin alt kısmındaki faz değiştiren metal alaşımının aynalı kaplaması, bir DVD-RW sürücüsü tarafından bir dizi noktayla yakılır. Bu metal kombinasyonu başlangıçta şeffaf bir kristal yapı olarak görünür. Metal, eriyene kadar güçlü bir yanan lazerle ısıtılır, bu noktada opak hale gelir ve soğur. Sürücüdeki tarama lazeri, bu karanlık alanlarda kodlanmış dijital verileri tarar ve kodunu çözer. Orta güçlü silme lazeri, bir diski silme zamanı geldiğinde metal katmanı yoğunlaşma noktasına kadar ısıtmak için sürücü tarafından kullanılır.İlginizi Çekebilir

DIMMs Nedir?

Ağ Geçidi (Gateway) Nedir?

Ekran Yanması (Screen Burn) Terimi Nedir?

Çip Üzerinde Sistem (SoC) Nedir?

Programlanabilir Salt Okunur Bellek (PROM) Nedir?