Dvorak Klavye Nedir?

Dvorak klavyesi olarak bilinen bir klavye düzenlemesi, yaratıcısı Dr. August Dvorak'ın adını taşır. Çalışma konforunu artırmak amacıyla, klavyeyi geleneksel QWERTY klavye düzenine bir seçenek olarak yarattı.

Dvorak, yeni klavye düzenlemesini oluşturmadan önce tipik çalışma alışkanlıklarını araştırdı. Telgraf operatörleri ve ilk daktilolar için oluşturulan QWERTY klavye düzenlemesinin etkisiz olduğu sonucuna vardı. Çok sayıda tipik tuş dizisi için hantal hareketlere, ana satırın (ASDF) yetersiz kullanımına ve tek elle yazmaya ihtiyaç duyuyordu.

Dvorak, daha iyi çalışma hızı için sol ve sağ bilekler arasında değişen bir bilgisayar düzenlemesi yarattı. Ayrıca en popüler karakterleri ilk sıraya yerleştirdi. Örneğin, Dvorak klavyesinin ana satırı AOEUI karakterleriyle başlar çünkü neredeyse tüm cümleler ünsüz harf içerir. Ünlüler ve ünsüzler sık ??sık değiştiğinden sesli harf düğmeleri birbirine yakın konumlandırılmıştır.

1936'da Dvorak, yazma hızı, hassasiyet ve yorgunluk açısından QWERTY klavyeden daha verimli olduğunu savunarak klavye tasarımını markalaştırmaya çalıştı. Bu avantajlara rağmen, QWERTY klavye konfigürasyonu, Dvorak klavyeden daha yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. İnsanların çoğu hala bir QWERTY tuş takımı kullanarak yazmayı öğreniyor ve klavye öğrenme sürecini yeniden yapmak istemiyor. Sonuç olarak, Batı ülkelerinde pazarlanan hemen hemen tüm masaüstü ve mobil bilgisayarlarda QWERTY tuş takımı bulunur.

Dvorak Basit Klavye, klasik Dvorak tuş takımının (DSK) başka bir adıdır. Dvorak klavye düzenlemesinin küçük bir modifikasyonu olan Amerikan Basit Klavyesi, 1982'de ANSI tarafından tanımlandı. (ASK).İlginizi Çekebilir

Ekran Yanması (Screen Burn) Terimi Nedir?

Açılışta Kendi Kendine Test (POST) Nedir?

Plastic Pin Grid Array (PPGA) Nedir?

İkincil Depolama Aygıtı Nedir?

HDMI Nedir?