Edge Server Nedir?

Belirli bir bölgedeki kullanıcılara hizmet veren İnternet'in "uç" noktasındaki bir bilgisayar, uç sunucu olarak bilinir. Uç sunucular, mümkün olan en kısa sürede İnternet bilgileri ve işlem gücü sağlamak için CDN'ler ve uç bilgi işlem hizmetleri tarafından kullanılır.

Edge sunucularının bulunduğu yerlere varlık noktaları veya PoP'lar denir. İnternet kullanıcıları, sunucuları tüketicilere yaklaştırarak gecikmeyi azalttığı için verileri daha hızlı elde edebilir. Örneğin, Tokyo'daki biri New York'ta bulunan bir web sitesini görüntülediğinde, ping süresi yarım saniyeden fazla olabilir ve bu da web sayfasının yüklenme süresini geciktirebilir. İçerik, ping'in yalnızca birkaç milisaniye olabileceği Tokyo'daki bir uç sunucuda barındırılıyorsa, web sitesi önemli ölçüde daha hızlı yüklenebilir.

CDN Uç Sunucuları

Uç sunucular, içerik dağıtım ağları veya CDN'ler tarafından video akışı ve web siteleri gibi öğeleri önbelleğe almak için kullanılır. Veriler bir kaynak sunucudan alınır, uç ağ boyunca dünya çapında çoğaltılır ve ardından geri gönderilir. Bir CDN, Brezilya'daki bir kullanıcı İngiltere'de bir ana sunucuya sahip bir web sitesini görüntülediğinde içerik sağlamak için bir Rio de Janeiro uç sunucusu kullanabilir.

CSS, JavaScript ve resim dosyaları gibi statik varlıklar genellikle CDN'ler aracılığıyla barındırılır. Bununla birlikte, HTML'yi önbelleğe alabilir ve sunabilirler. Tüketicilerin CDN tarafından önbelleğe alınan güncel olmayan sayfaları görmesini önlemek için, dinamik olarak oluşturulmuş sitelerin düzenli olarak güncellenmesi veya "temizlenmesi" gerekir.

Uç Bilişim Sunucuları

Uç bilgi işlem ağları, dünyanın çeşitli yerlerinde hesaplamalar yapmak için uç sunucuları kullanır. Gidiş-dönüş gecikmelerini azaltmak ve daha hızlı yanıt süreleri sağlamak, bilgi işlem işlerini her talebin kaynağına daha yakın bir şekilde ele alarak elde edilir. Hedefli internet reklamcılığı, video konferans ve ortak oyun bazı örneklerdir.

Uç sunucular, yalnızca tüketicilerin çevrimiçi bilgilere erişimini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda genel İnternet trafiğini de azaltır. Uç sunucular, yakındaki sitelerden her kullanıcıya içerik ve bilgi işlem gücü sağlayarak, her istek için gereken veri aktarımı miktarını ve genel bant genişliğini azaltır.İlginizi Çekebilir

Bilgisayarın Ses Kartı Nedir?

Genişletilmiş Gelişmiş Teknoloji (ATX) Nedir?

İş İstasyonu (Workstation) Bilgisayarı Nedir?

Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) Nedir?

Boot Disk (Önyükleme Diski) Nedir?