Ekran Yırtılması (Screen Tearing) Nedir?

Grafik motoru ve monitör ritimde olmadığında, bir tür grafik deformasyonu olan ekran yırtılması meydana gelir. Üst ve alt kısımlar ritimsiz olduğu için video izlerken veya oyun oynarken yatay bir çizginin görünmesine neden olur.

GPU, çok fazla yük altında çalışırken ekranın kare hızına yetişemeyebilir. Sonuç olarak, ekranın bir kısmı bir çerçevede yeniden çizilirken, kalan kısım farklı bir çerçevede yeniden çizilir. Bu davranışın birkaç karesinden sonra ekranda belirgin bir dikey çizgi görünecektir.

Ekran bölünmesi bir dizi yöntemle önlenebilir veya düzeltilebilir.

  • Bilgisayarınızdaki yükü azaltmak için filmin veya oyunun kalitesini düşürün.
  • Etkilenen uygulamanın "donanım hızlandırma" ayarı etkinleştirilmelidir. Örneğin, bu seçeneğin Google Chrome'da bir düğmesi vardır. Çevrimiçi tarayıcıda oynatılan videoyu geliştirmek, cihaz işlemeyi açarak mümkün olabilir.
  • "Dikey senkronizasyon" veya "vsync" seçeneği etkinleştirilmelidir. Bu özellik, özellikle ekran kırılmasını önlemek için bazı video oyunlarında mevcuttur. Bununla birlikte, ekranınızın yenileme hızını eşleştirmek için resim hızını düşürebilir.
  • Program destekliyorsa "üçlü ara belleğe almayı" etkinleştirin. Bunu yaparak, tüm çerçevenin monitöre gönderilmeden önce son önbelleğe gönderilmesi garanti edilir.
  • Bilgisayarınızda keyif aldığınız filmleri ve oyunları destekleme özelliğine sahip yeni bir video aygıtı satın alın.


İlginizi Çekebilir

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

M1 Nedir?

Flatbed Nedir?

Sabit Diskte Sektör Nedir?

Optik Sürücü Nedir?