Ethernet Nedir?

Ethernet, bir ağdaki bilgisayarları ve benzeri cihazları birbirine bağlayıp veri alış-verişi yapmalarını sağlayan standart bir iletişim protokolüdür. 1970'lerde Xerox tarafından geliştirilmiştir. İnternet küresel bir ağ iken, Ethernet bir yerel alan ağıdır (LAN).

Günümüzde Ethernet, ölçeği ve güvenilirliği nedeniyle çoğu iş ağının temelidir. Veri alış-verişinin hızı artsa da 1970 'lerde ilk kez kullanıldığı yapı neredeyse aynı olarak devam etmektedir.

Ethernet adaptörü Nedir ?

Ethernet adaptörü veya Ethernet denetleyicisi, bir bilgisayarı ağa bağlamak için kullanılan bir Ethernet ağ kartını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Ethernet Kelimesi Nereden Geliyor ?

Ethernetin ilk adı "Alto Aloha Ağı" 'dır. İlk bulunduğunda veri aktarımı sınırlı sayıda cihazda işe yarayacağı varsayılmıştır. Fakat kısa zaman sonra herhangi bir cihazı destekleyebileceği anlaşılınca ismi "Ethernet" olarak değiştirilmiştir. "Ether" bir zamanlar elektromanyetik dalgaları uzayda yaydığı düşünülen şeye verilen isimdi. Sistemin temel özelliğini açıklamak için kablo ile tüm istasyonlara (cihazlara) taşınan "bitler", tıpkı "eter" in bir zamanlar yaptığına benzetildiği için bu isim verilmiş ve "Ethernet" ismi doğmuştur.İlginizi Çekebilir

Network (Ağ) Thick Client Nedir?

Network (Ağ) Switch Nedir?

Fiber Optik Nedir?

PPPoE (Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya Protokol) Nedir?

Powerline Network Nedir?