Evrensel Tak ve Çalıştır (UPnP) Nedir?

Tak ve Çalıştır özellikli cihazlar, takıldıktan hemen sonra bir bilgisayar sistemiyle birlikte çalışan cihazlardır. UPnP olarak bilinen bu konseptin genişlemesi, Tak ve Kullan ürünlerini ağ donanımını içerecek şekilde genişletir. Ağ yöntemleri, Universal Plug and Play tarafından çok çeşitli aygıtlara katılmak ve bunlarla iletişim kurmak için kullanılır.

UPnP cihazlarına katılmak için hem geleneksel (Ethernet ve Firewire gibi) hem de hücresel (Wi-Fi ve Bluetooth gibi) bağlantılar kullanılabilir. Bir ürün, UPnP'yi desteklediği sürece bir ağdaki diğer UPnP ürünleriyle etkileşim kurabilir. Genellikle bağlantı kurmak için kullanılan DHCP ağ algoritması tarafından her bağlı cihaza ayrı bir IP adresi verilir.

UPnP, ağların yanı sıra diğer aygıtların yanı sıra uygun ses ve video (AV) aygıtlarını ayarlamak için kullanılabilir. UPnP üzerine kurulu olan ve UPnP AV adı verilen bir dizi protokol, ses ve video bileşenlerinin ağ bağlantısını sağlar. Bu, canlı verilerin ve video varlıklarının platformlar arasında aktarılmasını mümkün kılar. Örneğin, yatak odasında sabit diskte tutulan bir video, oturma odasındaki TV'de izlenebilir. MediaServer, bir UPnP AV ağının birincil yöneticisinin adıdır. Bir Macintosh, Windows veya Linux bilgisayardan veya özellikle ağı yönetmek için oluşturulmuş bir donanım parçasından çalıştırılabilir.

UPnP cihazlarının çoğu, sıfır konfigürasyon kurulumunu destekler, bu da onları bir ağa bağlamayı ve hemen kullanmaya başlamayı kolaylaştırır. UPnP ağ terminolojisi biraz göz korkutucu olabilse de, bir UPnP ağı başlatmanın basit olması mı gerekiyor? ve bu herkesin anlayabileceği bir kelimedir.İlginizi Çekebilir

Analogdan Dijitale Dönüştürücü (ADC) Nedir?

Video Grafik Dizisi (VGA) Nedir?

ATA (İleri Teknoloji Eklentisi) Nedir?

Aritmetik Mantık Birimi (ALU) Nedir?

Görsel Görüntüleme Birimi (VDU) Nedir?