Evrensel Tümleşik Devre Kartı (UICC) Nedir?

UICC, LTE ve 3G ve 4G hücresel cihazlarla çalışabilen bir "akıllı karttır". Çeşitli kullanımları vardır, ancak en çok cep telefonlarında SIM kart olarak kullanılır. 2G ve erken 3G cihazlarıyla kullanılan ICC'lerin (Entegre Devre Kartları) yerini büyük ölçüde UICC'ler almıştır.

UICC, bir minyatürden daha büyük olmayan yerleşik bir çipe sahip küçük bir karttır. Bu cihazda bir CPU, geçici olmayan bellek (NVRAM), ROM ve RAM bulunur. Hücresel ağdaki bir aygıt, her karttaki özel numara kullanılarak tanımlanabilir. Ayrıca cihaz, kullanıcı tarafından kaydedilen kişiler gibi bilgileri saklayabilir. UICC'lerin sabit miktarda depolama alanı olmasa da, genellikle en az 256 kilobayt ve hatta bazen birden fazla gigabit vardır.

UICC'lere "evrensel" denir çünkü tek bir kart çok sayıda uygulamayı ve dolayısıyla çok sayıda hücresel ağı işleyebilir. Örnekler arasında UMTS ağları için ISIM (IP Multimedya Hizmetleri Kimlik Modülü), CDMA ağlarının CSIM'i (CDMA Abone Kimlik Modülü) ve GSM ağlarının USIM'i (Evrensel Abone Kimlik Modülü) yer alır. UICC'ler, evrensellikleri nedeniyle dünya çapında çeşitli hücre ağlarıyla çalışabilir.

Bir UICC'nin kullanılabilmesi için benzersiz kimliğinin (ICC Kimliği) bir mobil hizmet sağlayıcıda kayıtlı ve etkinleştirilmiş olması gerekir. Kart çıkarıldığında akıllı telefon veya başka bir hücresel cihaz ağda tanınmaz hale gelir. UICC kartı, başka bir cihaza takarsanız, genellikle anında algılanır ve ağda kullanılabilir.İlginizi Çekebilir

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Darbesiz (Non-Impact) Yazıcı Nedir?

SDRAM Nedir?

Güç Yönetim Birimi (PMU) Nedir?

DDR4 (Çift Veri Hızı 4) Nedir?