Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Bilgisayarınızdaki birçok program, çevrimiçi olarak kolayca bilgi alışverişinde bulunmak üzere tasarlanmıştır. Güvenlik duvarı olmadan, çevrimiçi olan herkes bu programlara bağlanabilir ve bunları bilgisayarınızdaki veya ağınızdaki bilgilere erişmek için kullanabilir. Bu programlardan bazıları çok fazla kişisel bilgi içermeyebilir, ancak bazıları da kişisel bilgiler içeren programlara erişmesine izin veren güvenlik açıkları içerebilir.

Firewall (Güvenlik Duvarı), bilgisayarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir yazılımdır. Genellikle yetkisiz kullanıcıların sistemlerinize erişimini önlemek için kullanılır. Bilgileri özgürce iletmenize izin verir, ancak ayarladığınız güvenlik kurallarını kullanarak gelen verileri kontrol eder. Bu kurallara uymayan trafik reddedilir. Bu, istenmeyen trafik miktarını azaltır, istenen veri iletişiminin gerçekleşmesi için daha fazla kaynağı serbest bırakır.

Güvenlik duvarları, gelen trafiği analiz etmek için önceden belirlenmiş kuralları kullanır. Trafiği bu kurallara göre filtrelerler. Bu nedenle istenmeyen, bilinmeyen veya şüpheli gelen iletişimi engeller. Analiz, bir ağın ana girişinde ve harici cihazlarla alışverişin gerçekleştiği bağlantı noktalarında gerçekleştirilir.İlginizi Çekebilir

3D Secure Nedir?

SHA-256 Nedir?

Sosyal Mühendislik Nedir?

Ping Of Death (PoD) Nedir?

Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) Nedir?