FPGA Nedir?

Alan Programlanabilir Kapı Dizisi, FPGA olarak bilinir. Belirli bir amaç için değiştirilebilen gömülü bir cihaza FPGA denir. FGPA'lar, geleneksel İşlemcilerin aksine, üretimden sonra kullanıcı tarafından özelleştirilebileceklerini belirten "sahada programlanabilir"dir.

Programlanabilir mantık öğeleri FPGA'larda bulunur ve çeşitli şekillerde bağlanabilir. Bu yapı elemanları, çeşitli görevler için kullanılabilen gerçek dünyadaki bir mantık devreleri koleksiyonu üretir. Kapılar programlanabilir olduğundan, FPGA'lar herhangi bir işleme işi için uyarlanabilir. Bu nedenle, FPGA'lar, görevleri kablolu bir CPU'dan çok daha hızlı yürütme yeteneğine sahiptir.

Alan programlanabilir devre dizilerini değiştirmek için genellikle bir donanım tanımlama dili veya HDL kullanılır. Kapı ara bağlantıları (kapıların birbirine bağlanma yolları) ve kapıların kendileri HDL yönergeleri kullanılarak yapılandırılabilir. Örneğin bir kapıya AND, OR veya XOR gibi ikili bir işlev verilebilir. Karmaşık mantık işlemlerini yürütmek için bir dizi kapı birbirine bağlanabilir.

FPGA'lar, belirli amaçlar için yapılandırılmaları gerektiğinden ev bilgisayarlarında kullanım için uygun değildir. Bununla birlikte, birçok farklı dış mekan kullanımları vardır. Telekomünikasyon, veri merkezleri, araştırma bilişimi ve ses/video işleme birkaç örnektir. Sunuculara ve güçlü işlemcilere ek olarak Televizyonlar, telefonlar ve tıbbi araçlar gibi ürünlere dahil edilebilirler.İlginizi Çekebilir

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Blu-Ray Nedir?

Mail Server Nedir?

Chipset Nedir?

Sabit Diskte Sektör Nedir?