Geçici Olmayan Rastgele Erişim Belleği (NVRAM) Nedir?

NVRAM adı verilen bir Bellek biçimi, ana cihazın elektriği kesildiğinde bile verileri tutar. En popüler iki NVRAM türü SRAM ve EEPROM'dur.

SRAM, pil gibi bir yedek güç kaynağı kullanarak verileri korur. SRAM, bilgisayar kapatıldığında saklanması gereken bilgisayar donanım yapılandırmalarını tutmak için sıklıkla kullanılır. Örnekler, MacOS sistemlerindeki PRAM seçeneklerini veya Windows makinelerinde UEFI ayarlarını içerir. SRAM'de saklanan veriler, pilin süresi dolduğunda veya çıkarıldığında yok edilecektir, çünkü SRAM genellikle belleği korumak için bir pil gerektirir. Bu nedenle, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra BIOS veya PRAM ayarları kaybolursa, şarjı bittiği için bilgisayarın pilinin değiştirilmesi gerekebilir.

EEPROM, elektrik gücü olmadan durumlarını koruyan elektrik yüklerini kullanarak verileri depolar. Bu nedenle EEPROM, verileri saklamak için bir pile veya başka bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz. En yaygın EEPROM türü, USB anahtarlık sürücüleri ve diğer taşınabilir elektronik aygıtlar için kullanılan flash bellektir.İlginizi Çekebilir

Çip Üzerinde Sistem (SoC) Nedir?

SDRAM Nedir?

Kompakt Flaş (CF) Nedir?

x64 Nedir?

Dedicated Server Nedir?