Gelişmiş Tümleşik Sürücü Elektroniği (EIDE) Nedir?

IDE disk arayüzü geliştirildi ve EIDE adı verilen yeni standart, daha hızlı veri aktarım hızları sunuyor. EIDE, verileri 16,6 Mbps'ye kadar hızlarda iletebilir; bu, birinci nesil IDE disk sürücülerinin işleyebileceği 8,3 Mbps'nin iki katıdır.

EIDE kelimesi resmi olarak ATA-2 veya Rapid ATA standardı için geçerli olduğundan, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Sonuç olarak, EIDE, ATA-2 ve Rapid ATA kelimeleri birbirinin yerine kullanılabilir. EIDE, ATA-2 ile aynı olan ancak yanlış anlaşılmayı artıran ekstra özelliklere sahip olan ATA-3 standardı için de geçerli olabilir. ATA-3 için en yüksek veri iletim hızı, ATA-2 ile aynıdır, ancak SMART'ı etkinleştirir ve 44 pinli bir bağlantıya sahiptir.

Uzun bir süre EIDE en yaygın kullanılan disk sürücüsüydü, ancak o zamandan beri Ultra DMA'yı etkinleştiren modern ATA standartları EIDE'nin yerini aldı. 33 ila 133 Gbps arasında veri iletim hızları sunan ATA-4 ila ATA-7 protokolleri bunların arasındadır. Çağdaş bilgisayarların çoğu, daha hızlı aktarım hızlarına izin veren yepyeni bir özellik olan "Serial ATA" veya SATA'yı kullanır.İlginizi Çekebilir

Evrensel Tümleşik Devre Kartı (UICC) Nedir?

Toslink Nedir?

Tek Sıralı Bellek Modülü (SIMM) Nedir?

Optik Ağ Terminali (ONT) Nedir?

Flatbed Nedir?