Gelişmiş Tümleşik Sürücü Elektroniği (EIDE) Nedir?

IDE disk arayüzü geliştirildi ve EIDE adı verilen yeni standart, daha hızlı veri aktarım hızları sunuyor. EIDE, verileri 16,6 Mbps'ye kadar hızlarda iletebilir; bu, birinci nesil IDE disk sürücülerinin işleyebileceği 8,3 Mbps'nin iki katıdır.

EIDE kelimesi resmi olarak ATA-2 veya Rapid ATA standardı için geçerli olduğundan, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Sonuç olarak, EIDE, ATA-2 ve Rapid ATA kelimeleri birbirinin yerine kullanılabilir. EIDE, ATA-2 ile aynı olan ancak yanlış anlaşılmayı artıran ekstra özelliklere sahip olan ATA-3 standardı için de geçerli olabilir. ATA-3 için en yüksek veri iletim hızı, ATA-2 ile aynıdır, ancak SMART'ı etkinleştirir ve 44 pinli bir bağlantıya sahiptir.

Uzun bir süre EIDE en yaygın kullanılan disk sürücüsüydü, ancak o zamandan beri Ultra DMA'yı etkinleştiren modern ATA standartları EIDE'nin yerini aldı. 33 ila 133 Gbps arasında veri iletim hızları sunan ATA-4 ila ATA-7 protokolleri bunların arasındadır. Çağdaş bilgisayarların çoğu, daha hızlı aktarım hızlarına izin veren yepyeni bir özellik olan "Serial ATA" veya SATA'yı kullanır.İlginizi Çekebilir

Plotter Yazıcı Nedir?

Cat 5 Nedir?

Harddisk RPM Nedir?

Bricking Terimi Nedir?

Tristör Nedir?