Geniş Alan Bilgi Sunucusu (WAIS) Nedir?

World Wide Web yaygın olarak kullanılmadan önce, WAIS olarak bilinen istemci-sunucu veritabanı arama motoru ilk olarak 1990 yılında piyasaya sürüldü. Birkaç bilgisayara yayılmış dosyalardaki verileri indeksledi ve İnternet de dahil olmak üzere ağlar arasında arama yapılmasını sağladı. Veritabanı metin sorguları, en çok anahtar kelime eşleşmesine sahip klasörler ilk önce sunulacak şekilde önem sırasına göre sıralandı.

Web önem kazandıkça ve nihayetinde geçerliliğini yitirdikçe WAIS kullanımı düştü. Modern arama algoritmaları artık hizmetin yerini tamamen aldı.

WAIS Nasıl Çalışır?

Açıkça erişilebilen diğer veri kümelerinin bir dizini, Sitelerin Kaydı olarak bilinen merkezi bir bilgisayarda tutuldu ve arandı. Veritabanları, o zamanki teknolojinin veri depolama için sınırlı bir kapasitesi olduğu için birkaç bilgisayar arasında bölünmüştü. Biri kendi istemcisini kurar ve çalıştırır veya bir WAIS araması yapmak için bir WAIS istemcisi çalıştıran bir bilgisayarla telnet aracılığıyla iletişim kurar. Bir WAIS kullanıcısı, Siteler Kayıt Defterine erişebilir ve her biri farklı bir konuda uzmanlaşmış çeşitli dağınık veri kümelerini keşfedebilir.

WAIS ayrıca belirli Gopher sitelerinde metin araması yapmak için yaygın olarak kullanılıyordu. Çağdaş arama algoritmaları, ilgili malzemeyi hızlı bir şekilde bulmak için WAIS'ten etkilenmiştir. WAIS'in cazibesi, World Wide Web'in ilgi görmesi ve Gopher sunucularının yerini almasıyla azaldı.İlginizi Çekebilir

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (UGC) Nedir?

RSS (Zengin Site Özeti) Nedir?

İnternet Ağı Bilgi Merkezi Nedir?

Revenue Per Mille (RPM) Nedir?

Webhook (Web Kancası) Nedir?