Görsel Görüntüleme Birimi (VDU) Nedir?

Bir bilgisayar veya başka bir elektrikli alet tarafından üretilen görüntüler bir VDU'da görüntülenir. "Monitör" ve "VDU" sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, bu kelime dijital projektörler gibi diğer ekranlar için de geçerli olabilir. Video projeksiyon üniteleri, diğer bileşenlerle birleştirilebilir veya yardımcı cihazlar olabilir. Hepsi bir arada tasarımın iyi bir örneği, bilgisayarı ve ekranı ayrı bir öğede birleştiren Apple iMac'tir.

İlk VDU ekranlarının çoğu katot ışın tüpleriydi (CRT'ler) ve köşegen boyutları genellikle 13 inç veya daha küçüktü. 1990'larda 15" ve 17" ekranlar norm haline geldi ve bazı üreticiler 20"'den büyük ekranlar üretmeye başladı. Yüzyılın başında düz panel ekranlar çoğalmaya başladığından 2006 yılına kadar CRT ekranları elde etmek zordu.

Bu günlerde, dizüstü bilgisayarlar sıklıkla boyutları 20" ile 30" arasında değişen VDU'larla birlikte gelir. LCD, plazma ve LED teknolojisindeki en son gelişmeler, büyük ekranların üretimini her zamankinden çok daha ekonomik hale getirdi.İlginizi Çekebilir

PCIe Nedir?

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?

eSATA Nedir?

HiDPI Nedir?

DDR3 (Çift Veri Hızı Tip 3) Nedir?