Haptik Nedir?

Haptik yani "Dokunsal teknoloji" terimi, bir elektrikli aletin fiziksel girişine yardımcı olmak için çok küçük hareketler yaratan cihazları ifade eder. Dokunsal teknoloji, akıllı telefonlarda, giyilebilir cihazlarda, video oyun arabirimlerinde ve masaüstü dokunmatik yüzeylerde sıklıkla bulunur. Bir cihazın kontağınıza yanıt verdiği veya hatta direndiği izlenimini verebilir.

Haptik kullanarak bir tablet, izleme dörtgeni veya başka bir giriş cihazı kullandığınızda birçok gadget darbeleri ve baskıları taklit eder. Örneğin, bir akıllı telefonun ekran tuş takımı, siz her karakteri yazarken zar zor titreyebilir. Akıllı telefonun girişinizi algıladığına dair bu fiziksel onay, size gerçek bir tuşa basıyormuş izlenimi verir. Ek olarak, dokunsal geri bildirim, özellikle giyilebilir cihazlarda, bir ses çıkarmak yerine sizi yeni bir mesaja karşı uyarmak için hafifçe bileğinize dokunan gizli uyarılar için kullanılır.

Sony PlayStation için DualShock gamepad ve Nintendo 64'ün Rumble Pak'ı gibi video oyun cihazları, erken dokunsal girdi sağladı. Dengesiz bir ağırlığı hızla döndürerek, genellikle "güç geri bildirimi" olarak anılan bu erken teknolojiler titreme üretti. Bu hantal cihazlar yalnızca kaba bir titreşim sesi yaratabilirdi. Bunun yerine, çağdaş haptikler, duyumlar oluşturmak için küçük elektrik bantları ve yay yüklü ağırlıklar kullanır. Dönen ağırlıklarla karşılaştırıldığında, bu bobinler oldukça küçüktür ve çok daha kesin hareketler üretebilir.İlginizi Çekebilir

SMTP Nedir?

Proof Of Concept (POC) Nedir?

Başa Monte Ekran (HMD) Nedir?

LCD Nedir?

Mikro Kanal Mimarisi (MCA) Nedir?