Harici Grafik İşlem Birimi (eGPU) Nedir?

Harici bir grafik işleme birimi veya eGPU, bir grafik motorudur. Bilgisayardan uzakta gerçek zamanlı olarak grafik işleme için yeterli kapasite sunan Thunderbolt kablosu gibi hızlı bir bağlantı kullanılarak bağlanır.

Hem masaüstü hem de mobil PC'ler eGPU'ları kullanabilir. Ancak, masaüstü Bilgisayarlarda sıklıkla grafik kartları için tümleşik uzantı bağlantı noktaları olduğundan, dizüstü bilgisayarlar bunlara daha sık bağlanır. Her iki senaryoda da bir eGPU'nun ana hedefi, bağlantılı makinenin grafik çalışma hızını artırmaktır.

Bir eGPU kurulumu için dört öğe gereklidir...

  • eGPU muhafazası veya adaptörü
  • Kablo
  • Ekran kartı (GPU)
  • Bilgisayar

Ham bir adaptör kullanarak harici bir grafik kartı takmak mümkün olsa da, GPU'yu korudukları ve daha güvenilir performans sundukları için eGPU kapsayıcıları daha sık kullanılır. Thunderbolt konektörü gibi bilgisayara takmak için bir bağlantı, aynı zamanda video kartı için bir bağlantı (PCI Express soketi gibi) sunan bir eGPU kasası tarafından sağlanır.

eGPU kapsayıcılarının çoğu, kartı istediğiniz zaman güncellemenize izin veren çeşitli video kartı türlerini barındırır. Yerel bir GPU ile karşılaştırılabilir olan bir eGPU'nun grafik motoru, çalışması için işletim sisteminin yardımına güvenir. Bu, eGPU'yu kullanmadan önce yazılımın yüklenmesi gerekebileceği anlamına gelir.İlginizi Çekebilir

DVD-R Nedir?

Hata Düzeltme Kodu (ECC) Nedir?

ADF Nedir?

Monitör Çerçevesi (Bezel) Nedir?

OEM Nedir?