Hata Düzeltme Kodu (ECC) Nedir?

Hata Düzeltme Kodu, ECC olarak adlandırılır. İletim hatalarını belirleyip düzelterek, ECC veri aktarımlarını doğrulamak için kullanılır. RAM'e gönderilen ve RAM'den gönderilen tüm verilerin doğru bir şekilde aktarılmasını garanti eden ileri hata düzeltmeli (FEC) RAM işlemcileri tarafından sıklıkla kullanılır.

Gönderilen verileri doğrulayan bir eşlik bitine sahip olan eşlik RAM'i, ECC RAM veya bellekle karşılaştırılabilir. Sayısal değeri 1 veya 0 olabilen ekstra parite biti veri ile birlikte iletilir. Eşlik bitinin değeri, temsil ettiği verinin değeri ile uyuşmuyorsa, veri aktarımının tekrarlanması gerekebilir. Diğer hata düzeltme tekniklerine benzer şekilde ECC, iletişim hatalarını gerçek zamanlı olarak düzeltebilen daha gelişmiş bir sistem kullanır.

ECC belleği, daha fazla hesaplama gerektirdiğinden, ECC olmayan RAM'den ve basit eşlik RAM'inden daha yavaş olabilir. Öte yandan ECC Bellek, sistem güvenilirliğini artıran daha güvenilir veri alışverişi sunar. Bu nedenle ECC belleği, arızaları ve sistem kesintilerini azaltmak için üst düzey bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir.İlginizi Çekebilir

Sıfır Yerleştirme Kuvveti (ZIF) Nedir?

Programlanabilir Salt Okunur Bellek (PROM) Nedir?

Aşırı Gerilim Koruyucu (Surge Protector) Nedir?

Boot Disk (Önyükleme Diski) Nedir?

Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) Nedir?