HiDPI Nedir?

Yüksek piksel yoğunluğuna veya DPI'ye sahip bir monitöre hiDPI denir. Normal bir DPI monitörle karşılaştırıldığında HiDPI ekranı, yazıları daha net ve resimleri daha ayrıntılı olarak gösterebilir.

Bir HiDPI ekranı için belirlenmiş bir DPI gereksinimi olmamasına rağmen, çoğu HiDPI monitörün DPI değeri en az 200'dür. Genişleyen taramalı resimler için, HiDPI ekranları en iyi seçimdir çünkü benzer bir "normal DPI"dan genellikle iki kat daha fazla yoğunluğa sahiptirler. görüntülemek. Örneğin, 2560x1440 piksel boyutunda (109 DPI) standart bir 27" A ekran mümkündür. Ekrana bağlı olarak, çözünürlük 5120x2880 olabilir ve piksel yoğunluğunu ikiye katlayabilir (218 DPI).

HiDPI belirlenirken hem çözünürlük hem de ekran boyutları dikkate alınır. Örneğin, 1920x1080 HD çözünürlüğe sahip küçük bir akıllı telefon ekranı HiDPI olarak kabul edilebilir, ancak aynı çözünürlüğe sahip 24" bir monitör değildir. Akıllı telefon ekranları HiDPI olarak adlandırılamaz çünkü bilgisayar panelleri ve dizüstü bilgisayar ekranlarının çok daha yüksek bir yoğunluğa sahip olması gerekir.İlginizi Çekebilir

DisplayPort Nedir?

Çip Üzerinde Sistem (SoC) Nedir?

Dvorak Klavye Nedir?

Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?

Aşırı Gerilim Koruyucu (Surge Protector) Nedir?