Hızlandırılmış Grafik Bağlantı Noktası (AGP) Nedir?

AGP, grafik aygıtları için yapılmış özel bir tür genişletme bağlantı noktasıdır. 1996 yılında bir PCI standart ikamesi olarak oluşturuldu. AGP bağlantısı grafik verileri için ayrı bir kanal sunduğundan, AGP kartları benzer PCI grafik kartlarından daha hızlı grafik üretebilir.

AGP bağlantı noktaları, PCI alanlarına benzer şekilde bir bilgisayarın yonga setine entegre edilmiştir. Biçim faktörü açısından PCI bağlantı noktalarına benzerler, ancak grafik aygıtlarına özeldirler. AGP 1.0, 2.0 ve 3.0, var olan AGP standartlarından sadece birkaçıdır; her biri ayrı bir voltaj kullanır. Bu nedenle AGP cihazları, yerleştirildikleri AGP bağlantı noktasının gereksinimleriyle eşleşmelidir.

AGP kartları, bir uzantı bağlantı noktasına ihtiyaç duyduklarından yalnızca masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir. AGP, yaklaşık on yıl boyunca yaygın olarak kullanıldı, ancak 2004'te piyasaya sürülen PCI Express, o zamandan beri onun yerini aldı. Birçok masaüstü bilgisayarda bir süre AGP ve PCI Express bağlantı noktaları vardı, ancak nihayetinde AGP alanları tamamen ortadan kalktı. Sonuç olarak, 2006'dan sonra oluşturulan masaüstü bilgisayarların çoğunda AGP bağlantı noktası yoktur.İlginizi Çekebilir

Dvorak Klavye Nedir?

Transistör Nedir?

NAND Flash Nedir?

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?

3D Yazıcı (Printer) Nedir?