Hotspot Nedir?

Hotspot, kablosuz bir yerel alan ağı (WLAN) üzerinden İnternet erişimi sağlayan belirli bir konumdur. Bu terim genellikle bir Wi-Fi bağlantısı ile eş anlamlıdır. Bir erişim noktası oluşturan bir ağ, öncelikle bir modem ve kablosuz yönlendirici içerir.

İki tip hotspot vardır..

Ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarında parola gereksinimleri kaldırılmış Wi-Fi yönlendiricisi (router) ile bu kapsama alanındaki tüm kullanıcıların İnternete aynı ağdan erişmesine olanak tanır.

Ticari erişim noktaları ise bir ücret karşılığında kablosuz kapsama alanı sağlar. İnternete bağlanmak için ticari bir ortak erişim noktası kullanırken, bir kullanıcı genellikle oturum açma bilgilerini veya ödeme ayrıntılarını isteyen bir ekrana yönlendirilir.

Hotspot'lar milyonlarca İnternet kullanıcısına kolaylık sağlar, ancak güvenlik sorunları vardır. Örneğin, halka açık ücretsiz erişim noktaları genellikle bilgisayar korsanlarının ve kimlik hırsızlarının hedefidir. Saldırganlar, yasal erişim noktalarına benzer görünen hileli veya sahte sıcak noktalar oluşturur. Kullanıcılar bilmeden bu hileli erişim noktalarına bağlanır ve hassas verilerini oturum açma veya benzer bir amaç için kullanırsa, saldırganlar hassas verileri farklı teknikler kullanarak kolayca alabilir.İlginizi Çekebilir

Pasif Optik Ağ (PON) Nedir?

MPP Nedir?

Ethernet Nedir?

TTL Nedir?

Default Gateway Nedir?