IBM Uyumlu Kavramı Nedir?

1980'lerin başında Macintosh ve IBM makineleri, masaüstü bilgisayar endüstrisine hakim oldu. IBM bilgisayarları çoğunlukla PC-DOS'u kullanırken, Apple sistemleri Apple tarafından oluşturulan benzersiz bir işletim sistemini çalıştırıyordu. IBM, kişisel bilgisayar pazarı genişlemeye başladığında, DOS işletim sisteminin diğer üreticilerine lisans verme kararı aldı. Bu işletmeler, PC klonları veya IBM uyumluları olarak bilinen taşınabilir bilgisayarlar yapmaya başladı.

Daha fazla üretici Bilgisayar üretmeye başladıkça, mevcut birimlerin sayısı arttı ve fiyatlar düşmeye başladı. Sonuç olarak, IBM uyumlu satışları kişisel bilgisayar endüstrisini yönetmeye başladı ve daha fazla insan kişisel bilgisayar satın alabildi. Yeni üreticilerin kişisel bilgisayar satışlarının IBM'in düz makine satışlarını geçmesi uzun sürmedi. Apple Macintosh 1984'te piyasaya sürüldüğünde, pazar payını da önemli ölçüde artırdı, ancak IBM uyumlularının ucuz fiyatı ve yaygın bulunabilirliği, güçlü satışlarını sürdürmelerine yardımcı oldu.

Microsoft, 1995 yılında Windows 95 işletim sistemini piyasaya sürdüğünde, IBM uyumlu ürünlerin satışları bir kez daha önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, "IBM uyumlu" ifadesi, o noktada neredeyse tüm anlamını yitirmişti çünkü Microsoft Windows, çoğu Bilgisayar için baskın işletim sistemiydi. Ek olarak, PC üreticileri uzun süredir kendi bilgisayarlarını yaratıyorlardı ve IBM'in kendi PC'leri ile IBM uyumlu bilgisayarlarının çok az ortak özelliği vardı.

IBM, 2005 yılında masaüstü bilgisayar üretimini durdurdu. Bilgisayar patlamasını başlatan işletme artık mevcut değil. Bu nedenle, hala Windows tabanlı makineler için geçerli olsa da, "IBM uyumlu" ifadesi biraz güncelliğini yitirmiştir. Biraz belirsiz olsa da "PC" kelimesi tercih edilir çünkü Mac'ler de Bilgisayar olarak kabul edilebilir. Sonuç olarak, çağdaş bir IBM eşdeğerini karakterize etmenin en iyi yönteminin "Windows bilgisayarı" kelimesini kullanmak olduğu görülmektedir.İlginizi Çekebilir

Kripto FIAT Para Nedir?

Sony/Philips Dijital Arayüzü (S/PDIF) Nedir?

AHCI Nedir?

POP3 Nedir?

Kripto Para GEM Nedir?