ICANN Nedir?

ICANN, The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers 'ın kısaltmasıdır. Türkçesi İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu 'dur. Genel düzeyde "küresel internetin benzersiz tanımlayıcı sistemlerinin koordinasyonundan" sorumlu kurumdur.

İnternet üzerinden başka bir cihaza ulaşmak ya da bağlanmak için bilgisayarın (veya cihazın) adresinin verilmesi gerekmektedir. Bilgisayarların birbirini bulabilmesi için böyle bir adresin benzersiz olması şarttır. ICANN, dünya genelinde bu benzersiz tanımlayıcıları koordine etmekten sorumludur. Bu nedenle ICANN, internet yönetiminde önemli bir rol oynar.

Teknik terimlerle ICANN, alan adı sistemini (DNS), internet protokolü (IP) adreslerini, alan tahsisini, protokol tanımlayıcı atamasını, ülke kodunu (ccTLD) üst düzey alan adı sistemi yönetimini ve kök sunucu sistemi yönetim işlevlerini koordine eder. Bu işlevler daha önce ABD Hükümeti sözleşmesi kapsamında İnternet Tahsisli Sayı Otoritesi (IANA) tarafından gerçekleştirilmiştir.İlginizi Çekebilir

Altcoin Nedir?

Degaus Nedir?

Başa Monte Ekran (HMD) Nedir?

AHCI Nedir?

RJ45 Nedir?